Rasca sú sušené semená rasce lúčnej. Je to jedna z najstarších korenín používaných v Európe. Jej použitie je doložené už v staroveku. Starovekí Egypťania sypali semienko rasce na chlieb a pečivo, rascu používali tiež Gréci a Rimania. Bývalo úplne bežné, že na jedálenskom stole sa nachádzala nádobka s mletou rascou. Počas stredoveku však rasca stratila väčšinu svojej popularity na väčšej časti Európy. Jedinou výnimkou zostalo Španielsko.

Rasca a naše zdravie

Rasca sa široko používa v tradičnej ajurvédskej medicíne v Indii. Tu slúži na liečenie dyspepsie (porúch trávenia) a hnačky. Jedná sa o bylinku so sťahujúcimi účinkami, ktorej sa priznáva aj vplyv na stimuláciu chuti do jedla. Rasca pomáha proti nadúvaniu. Pôsobí proti kŕčom a pomáha pri menších problémoch tráviaceho traktu. Semienka sú bohatým zdrojom minerálov, ako je vápnik, horčík, železo a zinok, podobne ako niekoľkých vitamínov skupiny B.

Preukázalo sa, že táto bylina účinne znižuje výskyt chemicky vyvolaných rakovín žalúdka, hrubého čreva a krčka maternice. V pozadí týchto ochranných účinkov stojí významná antioxidačná aktivita rasce a jeho schopnosť ovplyvňovať metabolizmus karcinogénov (toxínov). Je známe, že semienka rasce vyvolávajú aktivitu glutatión-S-transferázy, ochranného enzýmu, ktorý pomáhať ničiť látky spôsobujúce rakovinu. Rasca obsahuje významné množstvo fenolických kyselín, ktoré vykazujú protizápalový potenciál.

Rasca zvyšuje citlivosť na inzulín. V určitom počte štúdií sa preukázalo, že rasca znižuje hladinu krvného cukru. Cuminaldehyd, ktorý sa nachádza v semienkach rasce, vyvoláva inhibičnú aktivitu a je tak sľubným prostriedkom proti cukrovke.

V kuchyni

Rasca je nevyhnutnou prísadou pri pečení chleba a ďalších druhov pečiva. Používa sa na dochutenie polievok, zemiakov, kapusty, ale aj pri pečení mäsa, rýb a mastných pokrmov.

Pre zaujímavosť

Rasca rastie divoko v Izraeli, kde na neho kedysi odkazoval Ježiš ako na korenie užívané Židmi (Matúš 23,23). Zmienka o ňom sa nájde aj v Starom zákone (Izaiáš 28,25.27). Táto pozoruhodná bylinka bola vždy populárnym korením v jedlách krajín Stredného Východu. Jej olej dodáva aj osobitnú vôňu parfumom.

[zdroj]


Rasca celá

  • 0.79€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Česko