Obaly

Väčšinu tovarov, obzvlášť potravín, nedokážeme prepravovať úplne bez obalu. Prihliadnuc k tomu, že na prepravu potravín z tohto obchodu vždy potrebujeme nejaký obal, našou víziou je minimalizácia ekologického dopadu týchto obalov v celom procese od pestovateľa a spracovateľa až po zákazníka. Ponúkame nasledujúce možnosti obalov:

Vlastné obaly – záleží na vás a na vašej kreativite, aký materiál na výrobu vlastného obalu použijete. Môžeme vám len odporučiť aby ste použili to, čo máte doma a mysleli pri tom na hmotnosť, objem, veľkosť a trvanlivosť potraviny, ktorú budete chcieť v obale prepravovať alebo skladovať. Vlastné obaly nám môžete zaslať obyčajným balíkom alebo listovou zásielkou na adresu Bezodpadu, Stožok 70, 96212 p.Detva.

Papierové vrecká – sú „najlenivejšou“ voľbou. Papierové vrecko má oproti ostatným obalom minimálnu ekologickú stopu a po použití je rýchlo kompostovateľné, takže ako „odpad“ môže poslúžiť k tvorbe humusu. Hoci sú papierové vrecká jednoducho rozložiteľné, pri citlivom zaobchádzaní je možné využiť ich niekoľko krát, kým sa začnú rozpadať.

Látkové vrecká – rozhodne  nie sú určené na jedno použitie, ale po mnohonásobnom naplnení svojho účelu je možné ich skompostovať, keďže sú vyrobené z bavlny. Rozklad bavlneného vrecka trvá dlhšie ako rozklad papiera, ale vďaka tomu je možné ich použiť napríklad ako podstieľku pre kalifornské dážďovky.

Sklenené poháre – rýchlo a hermeticky uzatvárateľné. Sú ideálne na dlhodobé skladovanie akýchkoľvek suchých potravín. V kuchyni vypadajú výborne a sú znovu použiteľné takmer do nekonečna, no sú citlivé na otrasy pri transporte. Preto sú ideálne v kombinácii s papierovými vreckami – papier na transport, sklo na uskladnenie. V prípade rozbitia pohára je relatívne jednoduché ho odovzdať na recykláciu.

Sklenené fľaše na oleje – ponúkame kvalitné oleje z lokálnych surovín od slovenských pestovateľov, ktoré napĺňajú filozofiu bez odpadu – čo najmenšie transporty a žiadny odpad z procesu lisovania. Žiaľ, i toto má svoju cenu. Olej je kvapalina, ktorú je veľmi ťažké vyčistiť z akéhokoľvek povrchu a zároveň pri nedostatočne vyčistených a nedostatočne vysušených nádobách je za studena lisovaný olej náchylný na kazenie. Keďže vám nemôžeme pri opätovnom naplnení olejovej fľaše garantovať kvalitu a trvanlivosť oleja, je možné znovu naplniť použitú fľašu len na vaše vlastné riziko pri osobnom odbere.

Vlastné obaly

V prvom rade vás chceme uistiť, že voľba využívať vlastné obaly je výlučne na vás. Uvedomujeme si, že v dnešnom svete žije väčšina ľudí pod časovým tlakom, ktorý im nedovolí venovať čas odosielaniu obalov poštou. Práve pre vás máme k dispozícii ľahko rozložiteľné papierové vrecká a látkové vrecká. Ale vždy nás poteší, keď si donesiete vlastné obaly pri osobnom odbere, alebo nám prídu poštou na adresu Bezodpadu, Stožok 70,96212 p.Detva.

Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Sú 2 hlavné spôsoby, ako nám môžete doručiť vlastný obal(či už zakúpený u nás v prvej objednávke alebo svoj vlastný,ktorý by ste chceli naplniť).

  • Osobné doručenie obalu a osobný odber objednávky. Pokiaľ ste z Banskobystrického kraja, alebo často cestujete medzi východom a západom, môže byť pre vás osobný odber tovaru rýchlejší ako jeho doručenie prepravcom. Osobným odberom tak získate aj krásny výhľad z našej záhrady a radi sa porozprávame o vašich nápadoch a postrehoch, ako celý tento proces zefektívniť.

  • Poslanie obalov poštou. Táto možnosť sa na prvý pohľad javí ako neefektívna, no pri dostatočnom objeme posielaných obalov je menej náročná na čas i spotrebované emisie, ako pravidelné cesty na nákupy. Jednoducho zabalíte prázdne obaly do obálky, krabice alebo vrecka  a pošlete na našu adresu. Treba tam čitateľne napísať vaše meno, aby sme mohli obaly priradiť k príslušnej objednávke. Potom si objednáte tovar v našom e-shope a vyberiete možnosť „vlastný obal“. Hneď ako balík s obalmi dorazí na našu adresu, objednávku vybavíme a pošleme.

Ako môžete vidieť, tento spôsob nakupovania nie je vôbec zložitý, hoci na prvý pohľad nezvyčajný. Pokiaľ by ste mali pochybnosti o tom, ako použiť vlastné obaly, neváhajte nás kontaktovať na e-mailovej adrese obchod@bezodpadu.sk alebo na telefónnom čísle 0948 707 341.

Ďakujeme, že ste navštívili náš obchod a prajeme vám príjemné a  pohodlné bezodpadové a bezobalové nakupovanie!