Obaly

Väčšinu tovarov, obzvlášť potravín, nedokážeme prepravovať úplne bez obalu. Prihliadnuc k tomu, že na prepravu potravín z tohto obchodu vždy potrebujeme nejaký obal, našou víziou je minimalizácia ekologického dopadu týchto obalov v celom procese od pestovateľa a spracovateľa až po zákazníka. Ponúkame nasledujúce možnosti obalov:

Vlastné obaly – záleží na vás a na vašej kreativite, aký materiál na výrobu vlastného obalu použijete. Môžeme vám len odporučiť aby ste použili to, čo máte doma a mysleli pri tom na hmotnosť, objem, veľkosť a trvanlivosť potraviny, ktorú budete chcieť v obale prepravovať alebo skladovať. Vlastné obaly nám môžete zaslať obyčajným balíkom alebo listovou zásielkou na adresu BezOdpadu s.r.o, Vígľaš 488, 96202.

Papierové vrecká – sú „najlenivejšou“ voľbou. Papierové vrecko má oproti ostatným obalom minimálnu ekologickú stopu a po použití je rýchlo kompostovateľné, takže ako „odpad“ môže poslúžiť k tvorbe humusu. Hoci sú papierové vrecká jednoducho rozložiteľné, pri citlivom zaobchádzaní je možné využiť ich niekoľko krát, kým sa začnú rozpadať.

Látkové vrecká – rozhodne  nie sú určené na jedno použitie, ale po mnohonásobnom naplnení svojho účelu je možné ich skompostovať, keďže sú vyrobené z bavlny. Rozklad bavlneného vrecka trvá dlhšie ako rozklad papiera, ale vďaka tomu je možné ich použiť napríklad ako podstieľku pre kalifornské dážďovky.

Sklenené poháre – rýchlo a hermeticky uzatvárateľné. Sú ideálne na dlhodobé skladovanie akýchkoľvek suchých potravín. V kuchyni vypadajú výborne a sú znovu použiteľné takmer do nekonečna, no sú citlivé na otrasy pri transporte. Preto sú ideálne v kombinácii s papierovými vreckami – papier na transport, sklo na uskladnenie. V prípade rozbitia pohára je relatívne jednoduché ho odovzdať na recykláciu.

Sklenené fľaše na oleje – ponúkame kvalitné oleje z lokálnych surovín od slovenských pestovateľov, ktoré napĺňajú filozofiu bez odpadu – čo najmenšie transporty a žiadny odpad z procesu lisovania. Žiaľ, i toto má svoju cenu. Olej je kvapalina, ktorú je veľmi ťažké vyčistiť z akéhokoľvek povrchu a zároveň pri nedostatočne vyčistených a nedostatočne vysušených nádobách je za studena lisovaný olej náchylný na kazenie. Keďže vám nemôžeme pri opätovnom naplnení olejovej fľaše garantovať kvalitu a trvanlivosť oleja, je možné znovu naplniť použitú fľašu len na vaše vlastné riziko pri osobnom odbere.

Kávové vrecká – vrecká na kávu sú s recyklovateľného materiálu. Nie je to dokonalé riešenie, pretože ziplock aj vzduchový filter sú s plastu avšak na zachovanie kvality a arómy kávy je to to najlepšie čo sme zohnali. Budeme radi ak nám vrecká budete posielať späť. Pre ortodoxných zero waste nadšencov odporúčame posielať vlastné dózy, alebo nechať si kávu navážiť do papierového vrecka a doma presypať do dózy. 

Vlastné obaly

V prvom rade vás chceme uistiť, že voľba využívať vlastné obaly je výlučne na vás. Uvedomujeme si, že v dnešnom svete žije väčšina ľudí pod časovým tlakom, ktorý im nedovolí venovať čas odosielaniu obalov poštou. Práve pre vás máme k dispozícii ľahko rozložiteľné papierové vrecká a látkové vrecká. Ale vždy nás poteší, keď si donesiete vlastné obaly pri osobnom odbere, alebo nám prídu poštou na adresu BezOdpadu s.r.o., Vígľaš 488, 96202

Ako prebieha použitie vlastného obalu?

Sú 2 hlavné spôsoby, ako nám môžete doručiť vlastný obal(či už zakúpený u nás v prvej objednávke alebo svoj vlastný,ktorý by ste chceli naplniť).

  • Osobné doručenie obalu a osobný odber objednávky. Pokiaľ ste z Banskobystrického kraja, alebo často cestujete medzi východom a západom, môže byť pre vás osobný odber tovaru rýchlejší ako jeho doručenie prepravcom. Osobným odberom tak získate aj krásny výhľad z našej záhrady a radi sa porozprávame o vašich nápadoch a postrehoch, ako celý tento proces zefektívniť.

  • Poslanie obalov poštou. Táto možnosť sa na prvý pohľad javí ako neefektívna, no pri dostatočnom objeme posielaných obalov je menej náročná na čas i spotrebované emisie, ako pravidelné cesty na nákupy. Jednoducho zabalíte prázdne obaly do obálky, krabice alebo vrecka  a pošlete na našu adresu. Treba tam čitateľne napísať vaše meno, aby sme mohli obaly priradiť k príslušnej objednávke. Potom si objednáte tovar v našom e-shope a vyberiete možnosť „vlastný obal“. Hneď ako balík s obalmi dorazí na našu adresu, objednávku vybavíme a pošleme.

Ako môžete vidieť, tento spôsob nakupovania nie je vôbec zložitý, hoci na prvý pohľad nezvyčajný. Pokiaľ by ste mali pochybnosti o tom, ako použiť vlastné obaly, neváhajte nás kontaktovať na e-mailovej adrese obchod@bezodpadu.sk alebo na telefónnom čísle 0948 707 341.

Ďakujeme, že ste navštívili náš obchod a prajeme vám príjemné a  pohodlné bezodpadové a bezobalové nakupovanie!