O nás

S hlbším pozorovaním sveta okolo nás a vnímaním, že sme súčasťou celku, v nás narástla potreba zodpovednosti za svoje vlastné konanie. Každý z nás si môže vybrať ako prispeje k tomu, aby sa nedevastovalo to, čo nám dáva obživu a priestor rásť.

Od začiatku fungovania internetového obchodu bezodpadu.sk sme obdivovali nápaditosť, odvahu a spôsob prevádzkovania eshopu Fekiačovcami, ktorí ho v roku 2015 založili v Stožku. Vyše tri roky sme boli pravideľnými zákazníkmi a zhodou náhod (ktoré neexistujú) sa z nás vďaka obchodu stali priatelia a skoro susedia. Vyše tri roky som nenápadne poznamenávala, že po materskej by som pre nich s radosťou pracovala. Preto, keď v roku 2019 prišla ponuka na kúpu ich obchodu, nemohli sme odolať a tak sa obchod spojil s našimi životmi ešte viac.

Sme rovnako inšpirovaní permakultúrou a jej základnými princípmi a to starostlivosť o ľudí, starostlivosť o Zem a spravodlivé podiely. Uvedomujeme si komplexnosť problémov, ktoré sú spojené s dnešnou produkciou a distribúciou potravín. Chceme byť tiež súčasťou ich riešenia a tak naďalej rozvíjame priestor pre vás i pre seba na nákup zdravých potravín bez zbytočných plastových obalov a bez zbytočného plytvania zdrojmi tak, aby to bolo výhodné pre všetky zúčastnené strany. Lebo alternatíva vždy existuje.

Vďaka vám vieme, že v tom nie sme sami :) Ďakujeme

Madula a Janči

Znovupoužiteľné obaly

Všade, kde je to možné s ohľadom na typ potravín, ponúkame možnosť vrátenia a znovupoužitia obalu. Ku všetkým sypaným potravinám si môžete zvoliť druh obalu, ktorý bude praktický pre vašu kuchyňu a komoru. Viac informácií o možnosti vrátenia obalu nájdete na stránke Obaly.

Rozložiteľné materiály

Pokiaľ nemáte možnosť využiť znovupoužiteľný obal, alebo to nedovoľuje povaha potraviny, ponúkame možnosť rozložitených papierových obalov. Tie sú samorejme pri opatrnej manipulácii tiež niekoľkonásobne znovupoužiteľné.

Tak isto ponúkame rozložiteľné bambusové zubné kefky a tovar z prírodných plastov založených na škrobe.

Lokálni producenti a dodávatelia

Tam, kde je to možné, uprednostňujeme lokálnych farmárov a výrobcov. Žiaľ, situácia poľnohospodárstva v Slovenskej republike nie je tomuto prístupu naklonená, preto v dnešnej dobe často nie je možné nájsť dostatočné množstvo potravín slovenského pôvodu, hoci v minulosti boli bežné. Niektoré slovenské potraviny sú vďaka nerovnomerným dotáciám a spravodlivej cene za prácu farmára niekoľkonásobne drahšie ako alternatíva z Číny či Afriky. Niektoré obľúbené plodiny, ktoré sú pre mnohých dennou súčasťou jedálnička zasa nie je možné v našich podmienkach pestovať. Nevieme o jednoduchom riešení na tieto problémy a tak sa snažíme postupne zvyšovať množstvo lokálnych potravín aj vďaka vám.

Pokiaľ poznáte pestovateľa potraviny z našej ponuky, ktorá nemá slovenský pôvod (alebo tým pestovateľom ste), ozvite sa nám a radi s Vami budeme spolupracovať.

Vývoj

Veľmi si ceníme vaše pripomienky a návrhy na zlepšenie obchodu smerujúce k udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu riešeniu. Nie sme priaznivcami "greenwashingu" a netvrdíme, že spôsob, akým to robíme je najekologickejší a najlepší. Hľadanie správneho modelu pre všetky zúčastnené strany je jedným z našich cieľov.

Náš tím

Janči

Starý hipík čo precestoval svet stopom a na bicykli. Zrecykluje snáď všetko, second hand je štandard a stanovenie vonku All inclusive Kempinsky hotel! 

Zero waste je pre mňa novinka ako trend o ktorom sa teraz veľa píše, ale samozrejmosť ako súčasť života, pretože veci sa majú šetriť, používať a opravovať kým sa to dá. V obchode sa chcem venovať rozvoju nových produktov, podpora veľkoobchodu, čo najviac bezobalová spolupráca aj s našími dodávateľmi, chlapská ruka v sklade, vymýšľanie workshopov, seminarov a marketingu. 

Madula

Prírodná žienka, ktorá rada vonku zmokne, chodí bosá po tráve a zbiera bylinky. Prirodzene a s ľahkosťou šetrí životné prostredie, varí zdravé jedlá, o deti sa stará intuitívne a podobné samozrejmé veci...

Život bez odpadu ma zaujal už na strednej škole na konci 90tych rokov, kedy som v rámci predmetu Ekológia navrhla smetné koše na separovanie v domácnosti. Tie som si nedala patentovať a tak sa k téme vraciam teraz v bezodpadu.sk. V obchode sa starám o sortiment a kvalitu produktov a vymýšľam nové projekty, ktoré môže Janči realizovať. Ako v manželstve, tak aj v obchode :)

Renka

Zbehnutá v obchode aj v maratónoch. Rýchla, moderná žena, ktorá má snáď excelovú tabuľku aj na upratovanie doma. Lepšieho človeka na nákup, predaj, šaržovanie, ale aj zdravé bio produkty len tak ľahko nezoženiete.

Barča

BezOdpadu je Barča, Barča je bezodpadu... už len jej prezývka Strapatá, vám napovie, že naozaj minimalizuje nepotrebné veci. Je z nás najdlhšie v obchode, zabalila už snáď milión balíčkov, vyrobila spústu pečiatok, vykomunikovala nekonečne veľa zákazníckych otázok a stale ju to baví! Paráda!