- Krajina pôvodu
- EU
- Alergény
- obilniny (1)
- Energetická hodnota [kcal]
- 379
- Energetická hodnota [kJ]
- 1600
- Tuky [g]
- 7.2
- - Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
- 1.25
- Sacharidy [g]
- 69,3
- - Z toho cukry [g]
- 0.90
- Vláknina [g]
- 7,2
- Bielkoviny [g]
- 12,8
- Soľ [g]
- 0.013
Priemerná výživová hodnota na 100g
- Distribútor
- BezOdpadu s.r.o.
Bezlepkové
Ovos je prirodzene bezlepková obilnina, ale jeho "bezlepkovost" naráža na rad problémov.
Prvým z nich je pestovanie, kedy už na poli môže byť kontaminovaný inými obilninami (pšenica, jačmeň, raž). Ďalším úskalím môže byť spracovanie ovsa na ovsené vločky alebo múku, kde v mlynoch a prevádzkach, ktoré spracúvajú aj ďalšie obilniny, dôjde ku kontaminácii. A nakoniec je možnosť kontaminácie lepkom u výrobcov, ktorí opätovne balia tovar v prevádzkach, kde sa spracovávajú tiež potraviny s lepkom.
Anglické ovsené vločky, ktoré sme predávali, sme vymenili za vločky z maďarského bezlepkového mlyna,
ktorý spracováva iba ovos. Mimo zaručenú bezlepkovosť je teda jeho
prednosťou tiež lokálnosť a teda aj nižšia uhlíková stopa
Vločky
Ovsené vločky sú obilný výrobok vzniklý rozdrtením ovsených zŕn. Radia sa k celozrnným výrobkom, pretože sú vyrobené z celých obiliek ovsa. Tieto dokonca aj s klíčkami. Ovos je jednou z najmladších obilnín. Svoj pôvod nachádza už v stredoveku, kedy ho pestovali Slovania. Postupne sa jeho pestovanie rozšírilo po celej Európe a nakoniec i do zámoria.
Vločky sa vyrábajú lúpaním ovsa z naparovaných obiliek. Po vyčistení hrubého zrna sa obilné zrná na niekoľko hodín vystavia najprv vlhku, potom suchému teplu v sušiarni. Pri tomto ošetrení vzniká typické orechové aróma budúcich vločiek. Teplom sa rovnako deaktivujú látky štepiace tuky (enzýmy), ktoré by inak pri skladovaní pôsobili zožltnutie a horkú pachuť. Pluhy sa pri sušení uvoľnia a idú ľahko oddeliť v bubnovej alebo odstredivej lúpačke (v minulosti sa odierali medzi mlynskými kameňmi). Po usušení sa ovsené zrná triedia podľa veľkosti. K výrobe ovsených vločiek sa ovsená jadrá zaparia a na mačkacej stolici sa rozlisujú naplocho pomocou rotujúcich kovových valcov.
V kuchyni
Z ovsených vločiek sa pripravuje predovšetkým ovsená kaša, najčastejšie na sladko, môže však byť aj slaná. Vločky sa krátko povaria v mlieku a kaša sa môže obohatiť čerstvým alebo sušeným ovocím, škoricou a dosladiť medom. Vločky môžme pre spestrenie tiež opražiť. Výborné sú ovsené vločky ako základ pre výrobu fašírok a pomazánok.
Ovsená „polievka“ : dve PL ovsených vločiek nasypať do 1l vody, variť 5 minút a scediť - pije sa počas celého dňa, môže sa osladiť medom. Takýto nápoj je zvlášť vhodný pri nervozite, psychickej vyčerpanosti, nespavosti a depresii.
Zápar proti zápche: zaliať pol litrom vriacej vody 2PL vločiek a prikryté nechať vychladnúť. Zlejeme len ten zápar a postupne vypijeme v krátkej dobe.
Fašírky z ovsa : Vločky cca 200gr dám krátko uvariť v zeleninovom vývare, aby vznikla hustá masa. Po 10 minútach zmiešam s nastrúhanou mrkvou, zelerom, pšeničnými klíčkami a osmaženou cibuľkou. Pridám 2-3 strúčiky cesnaku, solčanku, majoránku a trocha drvenej rasce. Aby sa nelepili na ruky, používam pri formovaní strúhanku. A potom už len vysmažiť.
Pre zaujímavosť
Bratia Kelloggovci túto potravinu, pre mníšsky nízku nutričnú hodnotu, zaviedli ako zbraň proti masturbácii a potom bola založená aj firma Kellogg.
Ovsené vločky bezlepkové
-
5.25€
- Dostupnosť: Skladom ( 14500 kg )
Štítky: Ovsené vločky bezlepkové, VLOCKY, Vločky