Špaldové vločky
Krajina pôvodu
Slovensko
Alergény
obilniny (1)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
357
Energetická hodnota [kJ]
1510
Tuky [g]
2.9
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.2
Sacharidy [g]
64.0
- Z toho cukry [g]
1.7
Vláknina [g]
9
Bielkoviny [g]
14.0
Soľ [g]
0.09
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Špalda je druh pšenice. Bola pestovaná v Európe už pred 8000 rokmi, pestovali ju Egypťania, Kelti aj Germáni. Za pravlasť špaldy je všeobecne pokladaná Mezopotámia. V histórii bola špalda obľúbená pre svoju orechovú chuť najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Za jej významný pokles v pestovaní môže predovšetkým nástup Adolfa Hitlera, ktorý vydal zákon zakazujúci jej pestovanie. Potreboval zintenzívniť nemecké poľnohospodárstvo a špalda má nižšiu výnosnosť. Postupne ju vytlačila pšenica ozimná, ktorá má väčšie výnosy a lepšie vlastnosti pre pekárov.

V kuchyni

Špaldové vločky si môžete dať na raňajky či pripraviť chrumkavé špaldové müsli. Špaldové vločky sú vhodné aj na prípravu placiek, do nákypov a karbonátok.

Pre zaujímavosť

Už v 12.storočí Sv. Hildegarda povedala: "Keby už človek nemohol nič jesť a nič mu nepomáhalo, špalda ho postaví na nohy." Odporúčala špaldu pri viacerých zdravotných problémoch - proti nedostatočnému prekrveniu, na nervovú výmenu látok, na dodanie sily svalom, väzivám a pletivám. Popísala ju ako základný článok potravy, pretože "je to najlepšia obilnina". Podľa Hildegardinej zdravovedy by sme mali jesť najmä celozrnný pšeničný, alebo biely špaldový chlieb a pečivo. Avšak špalda v akejkoľvek forme - či ako zrno, otruby, krupica, či múka - vždy si zachová svoj ozdravný účinok.

Špaldové vločky

  • 2.30€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom