Pukancová kukurica
Krajina pôvodu
Maďarsko
Zloženie
Jednozložková surovina- Zea mays, convarieta everta

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
319
Energetická hodnota [kJ]
1334
Tuky [g]
2.6
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.3
Sacharidy [g]
76
- Z toho cukry [g]
2
Vláknina [g]
6.3
Bielkoviny [g]
6.5
Soľ [g]
0.36
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Ak máte radi pukance tak ako my, tak určite oceníte našu novinku. Už nemusíte chodiť do kina (čo sa teraz ani nedá). Už kino prišlo ku Vám!

Ako na to:

Je to úplne easy :) Do väčšieho hrnca nalejeme olej tak, aby pokryl dno. Pridáme pukancovú kukuricu (cca 200g pre 4 osoby) a prikryjeme pokrievkou. Toto je veľmi dôležité, lebo po chvíli začnú pukance "vystreľovať". Keď už pukance pukajú, občas hrncom potrasieme, aby sa nepripiekli. Keď puknú menej ako 3 pokým narátam do 5, znamená to, že sú hotové. Odstavíme z ohňa, presypeme do misky a osolíme. Hotovo :)

Trochu histórie:

Súčasné teórie predpokladajú, že kukurica "vznikla" niekedy medzi rokmi 4000 – 3000 pred Kr. v údolí rieky Balsas. Vedú sa spory o tom, či išlo o postupný proces alebo o šťastnú udalosť. S niektorými druhmi teosintu (skupina amerických tráv z rodu Zea) sa môže kukurica krížiť, kríženci majú väčšinou zníženú životaschopnosť. Napriek tomu sa predpokladá, že v Strednej Amerike dochádza k prenosu génov medzi populáciami teosintu a kukurice. Do Európy sa dostala po príchode Španielov do Ameriky. Na Slovensko sa dostala z Maďarska v polovici 18. storočia. Dnes je rozšírená po celom svete, pretože vďaka cudzoopelivosti je veľmi prispôsobivá.

Pre zaujímavosť

Kukurica je veľmi stará rastlina. Spôsob jej domestikácie je jednou z najväčších záhad genetiky. Predpokladá sa, že kukurica vznikla vývojom a selekciou z teosintu , s ktorým si však dnes kultúrna kukurica nie je vzhľadovo príliš podobná. Na rozdiel od ostatných kultúrnych plodín nie sú známe žiadne medzistupne medzi divokým predchodcom kukurice a kultúrnou plodinou. Kukurica nie je schopná samostatnej existencie bez pomoci poľnohospodára. Záhadu ešte umocňuje fakt, že dávni obyvatelia Ameriky nemali na domestikáciu kukurice príliš veľa času.

Vo svojej domovskej krajine Mexiku je kukurica neoddeliteľnou súčasťou kultúry a je nielen prítomná takmer vo všetkých potravinách, ale suché stonky sa používajú ako stavebný materiál pre ohrady a strešné krytiny, listy pre tvorbu rohoží atď.

[zdroj]

Pukancová kukurica

  • 2.04€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Pukancová kukurica, KUKURICA, Sladké a Slané