Pšeno BIO
Krajina pôvodu
EU
Kvalita
BIO

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
321
Energetická hodnota [kJ]
1348
Tuky [g]
1.2
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.2
Sacharidy [g]
76.7
- Z toho cukry [g]
6.3
Vláknina [g]
8
Bielkoviny [g]
8.8
Soľ [g]
0.01
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Proso (Panicum miliaceum), je jedna z najstarších kultúrnych rastlín na svete. Jeho pravlasťou je India a Čína (tam patrí medzi päť posvätných semien). Nelúpané proso sa používa ako krmivo pre exotické vtáctvo. Pšeno je potravinárska surovina, ktorá je vyrábaná lúpaním prosa. Vznikajú tak žlté guľôčky s priemerom asi jeden milimeter. Už starí Egypťania a Gréci z nich robili chlieb, pivo a liehoviny. Proso bývalo jednou z hlavných súčastí jednoduchej ľudovej stravy. Slovania ho denne používali na prípravu výživných kaší, polievok a placiek. 

V kuchyni

Pšeno má veľmi široké využitie.  Najprv ho dôkladne umyte a sparte vo vriacej vode. Následne prepláchnite studenou vodou, nechajte odkvapkať a uvarte v jeden a pol násobku osolenej vody alebo v mlieku. Varením sa jeho objem viacnásobne zväčší, preto si pripravte dostatočne veľkú nádobu na jeho prípravu. Netreba ho variť dlho, stačí na to približne 15 minút. Pšeno sa dá pripraviť na rôzne spôsoby ako príloha k mäsitým jedlám (namiesto ryže) alebo ako samostatné jedlo, ako závarka – do polievok, knedlí, náplní, nátierok, kaší, placiek, šalátov, omáčok, pečiva a dezertov, rizoto, na sladko, nákyp s ovocím.

Recepty

Pre zaujímavosť

Ako prevencia pre zdravé zuby sa odporúča každé ráno požuť jednu čajovú lyžičku surového pšena a zapiť ju vodou alebo čajom.
Pšeno BIO

  • 4.00€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Pšeno BIO, PSENO, Zrná a krúpy