Pohánka
Krajina pôvodu
Česko
Zloženie
Phagophyrum esculentum

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
355
Energetická hodnota [kJ]
1490
Tuky [g]
4.3
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0,9
Sacharidy [g]
59
- Z toho cukry [g]
1.5
Vláknina [g]
Bielkoviny [g]
16.5
Soľ [g]
0,01
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Pohánka obecná (Fagopyrum esculentum Moench) je nenáročná rastlina a býva pestovaná spolu s amarantom a quinoou ako pseudoobilnina. Pochádza z Číny a svoj názov získala vďaka pohanským nájazdníkom: saracénom a tatarom, ktorí rozšírili jej semená do Európy. V 15. storočí sa jej pestovanie obmedzilo len na pár krajín, udomácnila sa aj na Morave.V poslednej dobe znovu stúpa záujem o pohánku ako alternatívnu obilninu, ktorá má zaujímavú dietetickú hodnotu a je vhodná pre pestovanie v ekologickom poľnohospodárstve. Pôvodne potravina chudobných, dnes jedna z najzdravších uznávaných superpotravín. 

Ľudia s vysokým krvným tlakom by ju nemali konzumovať denne!

V kuchyni

Pri varení pohánky treba na 1 diel pohánky 1,5 dielu vody. Dlhým varením sa cenné látky čiastočne znehodnocujú. Pripraviť sa z nej dajú napríklad lievance, chlieb, cestoviny, no používa sa aj ako závarka do polievok a pripraviť sa z nej dá aj chutná kaša, či nákyp.

Pohánka sa prepláchne, zaleje vriacou vodou, ochutí a varí 3 minúty. Potom sa odstaví, prikryje pokrývkou a nechá sa v teple dôjsť 30-45 minút. Je to najčastejší spôsob prípravy pohánky. Ďalším spôsobom prípravy je príprava pohánky bez varenia, kedy sa pohánka prepláchne, zaleje vriacou vodou, ochutí, prikryje pokrývkou a nechá sa napučať v teple celú noc. Ráno je hotová. Je to najšetrnejší spôsob prípravy pohánky.

Pohánku je možné ochutiť opraženou cibuľkou, soľou, cesnakom, sušenými alebo čerstvými bylinkami (majoránka, bazalka, petržlenová vňať, mletá rasca, ...) 

Recepty z pohánky


Pohánka

  • 3.60€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom