Epsomská soľ
Krajina pôvodu
Nemecko
Zloženie
Síran horečnatý, heptahydrát
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Epsomská soľ, nazývaná aj Glauberova horká soľ, je z chemického hľadiska zlúčenina minerálov horčíka a síranu s názvom síran horečnatý (MgSO4). Je významnou súčasťou morskej vody aj niektorých minerálnych vôd (Šaratica). 

Horčík alebo magnézium je významným minerálom pre ľudské telo. Podporuje najmä správne fungovanie svalov, nervovej sústavy a hormonálnej sústavy.

Jeho použitie je hlavne ako prísada do kúpeľa s teplou vody. Takto sa liečia boľavé svaly, svalové kŕče, kĺby, či športové zranenia.  Soľ pôsobí blahodárne aj na našu myseľ, kúpeľ je relaxačný, zmierňuje stres a odstraňuje z tela toxíny. Keďže má neutrálne PH, obnovuje rovnováhu PH v tele. Má detoxikačné účinky, uvoľňuje upchaté póry, zjemňuje pokožku.

Ako pripraviť kúpeľ? Do vane plnej horúcej vody nasypte 1 až 2 šálky Epsomskej soli a keď sa rozpustí, pokojne vo vode oddychujte 15 až 20 minút. Takto zrelaxujete telo, uvoľnia sa vám svaly na krku a ramenách a môže sa vám uľaviť aj od bolesti hlavy. Takisto  si môžete urobiť aj kúpeľ nôh, či rúk a tak jednoducho zrelaxovať konktétne partie, napríklad opuchnuté nohy po ťažkom dni na nohách. Stačí namočiť do vody so soľou v lavóri. Kúpeľ pritom aj zjemní ztvrdnutú pokožku na nohách. Takýto kúpeľ pripravíme s 1/2 šálkou Epsomskej soli rozpustenej v horúcej vode.

Kúpeľ môžete obohatiť o esenciálne oleje alebo bylinky, ktoré máte radi. 

Kontrainikácie

Predtým ako sa ponoríte do teplého kúpeľa s Epsomskou soľou si buďte vedomí situáciám, kedy sa no nej radšej neponoriť. Epsomská soľ pôsobí aj na kardiovaskulárny systém a rozširuje cievy, kvôli tomu nieje vhodná pre ľudí s vyspokým krvným tlakom čo závažnými srdcovými ochoreniami. Aj tehotné ženy by mali počkať a dopriať si kúpeľ až po pôrode.

Zaujímavosť z histórie

Táto prírodná forma soli horčíka bola objavená v 17. storočí, a to práve v meste Epsom v Anglicku, podľa ktorého bola pomenovaná. V lete roku 1618 trápili Anglicko veľké suchá. Miestny farmár pri prechádzke so svojim dobytkom narazil na potôčik, z ktorého kravy odmietali piť, avšak rady sa v ňom kúpali! Farmár si všimol, že rany ktoré mali na nohách sa im hojili rýchlejsie ako obvykle. Mal údajne problém so studňou, v ktorej mal príliš horkú vodu. V nej sa totiž ukrýval vysoký podiel spomínanej soli. Po čase miestny obyvatelia zistili, že sa v potoku nachádza vysoký podiel horčíka, konkrétne síranu horečnatého a začali k nemu prichádzať ľudia z celého Anglicka, aby vyliečili svoje povrchové zranenia.


Pre zaujímavosť pridávam link na použitie soli v záhradke :)

https://www.ezonatur.sk/Epsomska-sol-horka-1kg-potravinarska-kvalita-d509.htm#

Epsomská soľ

  • 3.12€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Epsomská soľ