Slnečnica lúpaná
Krajina pôvodu
Bulharsko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
584
Energetická hodnota [kJ]
2445
Tuky [g]
51,5
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
4,5
Sacharidy [g]
20
- Z toho cukry [g]
2,6
Vláknina [g]
1
Bielkoviny [g]
20,80
Soľ [g]
0,023
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Slnečnicové semienka sú plody slnečnice ročnej. Je známych asi 60 druhov slnečníc. Pochádza z Mexika, zdobili sa nimi aztécke kňažky zasvätené slnku. Veľkokveté slnečnice ako ich poznáme dnes boli vyšľachtené v Rusku. Dnes sa táto vysoká bylina s výraznými kvetmi pestuje aj u nás. Semená slnečnice vynikajú vysokou kvalitou bielkovín a tukov a majú veľkú energetickú hodnotu. Napríklad cárska ruská armáda vraj rozdávala vojakom po kilograme takých semienok ako "železnú zásobu", ktorá im mala pri nedostatku potravín uľahčiť prežitie.

V kuchyni

Slnečnicové semená majú všestranné použitie - do pečiva, zeleninových či ovocných šalátov, do obilných kaší a musli, výborné sú v jogurte. Sypeme nimi koláče, slané tyčky alebo chleba.

Ich chuť sa zvýrazní krátkym opražením. Takto upravené semienka pokvapkané kvalitnou sójovou omáčkou alebo mierne osolené môžeme konzumovať namiesto solených chipsov. Sú výborné aj nasypané v polievke alebo na akomkoľvek jedle. Pokrm nielen spestria, ale zvýšia jeho výživovú hodnotu.

Slnečnicové semienka je tiež dobré zomlieť na pastu a urobiť z nich nátierku. Táto forma je vhodná pre malé deti a staršie osoby, ktoré majú poškodený chrup.

Slnečnica lúpaná

  • 2.69€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Slnečnica lúpaná, SLNECNICA, Semená