Ryža dlhozrnná
Krajina pôvodu
Taliansko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
(349
Energetická hodnota [kJ]
1461
Tuky [g]
0,7
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
<0,1
Sacharidy [g]
79
- Z toho cukry [g]
0,4
Vláknina [g]
0,8
Bielkoviny [g]
8,1
Soľ [g]
<0,01
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Ryža pochádza pôvodne z tropickej a subtropickej oblasti južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky. Ryža je základnou potravinou pre vyše polovicu ľudstva. Okolo 90 % ryže sa vyrobí v Ázii. Pri pestovaní ryže je stále vysoký podiel ľudskej práce, pretože sa sadí spravidla ručne. Ryža sa označuje aj symbolom plodnosti (hádzanie na novomanželov).

V kuchyni

Ryža dlhozrnná je výborná na talianske rizoto alebo len tak ako príloha, varí sa cca 10-15  min, pomer vody je o niečo viac ako 1:1. Ryža zostane krásne sypká.


Pre zaujímavosť

Dnes poznáme vyše 10 000 kultivarov ryže siatej. Horské kultivary pestované na terasovitých políčkach (až do výšky 2 700 m n. m.) sú menej náročné na pestovanie, menej výnosné, ale chutnejšie. Barinné kultivary poskytujú vyššie úrody, ale sú náročnejšie na pestovanie. 

Prvé pokusy s pestovaním ryže na Slovensku sa uskutočnili v 18. storočí za Márie Terézie. Neskôr sa pokusne pestovala v roku 1948 na juhozápadnom Slovensku v Kolárove a na východnom Slovensku, v roku 1956 bolo vysiatych 15 ha. Ukázalo sa, že Slovensko nemá vhodné podnebie na pestovanie ryže.

Ryža dlhozrnná

  • 1.92€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom