Jačmenné krúpy
Krajina pôvodu
Slovensko
Alergény
obilniny (1)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
356
Energetická hodnota [kJ]
1490
Tuky [g]
2
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0
Sacharidy [g]
75
- Z toho cukry [g]
0
Vláknina [g]
7
Bielkoviny [g]
10
Soľ [g]
0
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Patrí medzi najstaršie obilniny. V minulosti sa používal jačmeň na každodennú výživu, ale aj ako odvar namiesto materského mlieka alebo na posilnenie mužov pred zápasmi a vojenskými bitkami, pri rekonvalescencii a pre ľudí vyčerpaných úpornými chorobami. Na naše územie priniesli jačmeň sťahovavé národy z juhozápadnej Ázie asi pred piatimi tisíckami rokov. Jačmeň je v porovnaní podľa osevnej plochy štvrtou najrozšírenejšou poľnohospodárskou plodinou na svete.

V kuchyni

 Jačmenné krúpy sú veľmi vďačným produktom, z ktorého možno pripraviť množstvo sladkých aj slaných jedál. Najčastejšie sa jačmenné krúpy používajú do: polievky, nátierky, omáčky, kaše, šalátu alebo ako príloha k mäsu. Jednoduchá a rýchla je krúpová kaša so zemiakmi. Stačí rozvariť trochu zemiakov a jačmenných krúp (v mierne osolenej vode) a keď sú oboje uvarené domäkka, zmiešame ich dohromady. Pridáme maslo, trochu mlieka a popučíme podobne ako zemiakové pyré. Kto má radšej hladšiu konzistenciu, môže si kašu rozmixovať.

Recepty

Pre zaujímavosť

Staroveké národy pestovali jačmeň nielen ako potravinu, ale varili z neho aj pivo. V Starom Egypte faraónov kráľovský dvor vypil denne 130 džbánov piva. Veľmi významnú úlohu hral jačmeň u starých Grékov a Rimanov. Jačmenná kaša bola v tom čase bežným jedlom, ale slúžila aj ako obeť bohom. Jačmenné odvary posilňovali pri športových zápoleniach gladiátorov v aréne. Užívali sa tiež ako náhradná výživa dojčiat a posilňujúci prostriedok pre rekonvalescentov a ťažko chorých. Čínska a indická mytológia kladie jačmeň na jedno z prvých miest medzi poľnými plodinami. Jačmenné zrno slúžilo starým Indom, Grékom, Rimanom, Arménom a Nemcom ako najmenšia miera váhy a dĺžky.

Jačmenné krúpy

  • 1.34€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom