Čierny čaj Assam CTC
Krajina pôvodu
India
Zloženie
Camellia sinensis
Príprava
TEPLOTA VODY 100 °C
MNOŽSTVO: 5g na 200ml vody
DOBA LÚHOVANIA 2 až 3min
POČET NÁLEVOV 1
OBSAH KOFEÍNU Stredne povzbudzujúci
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.
Indický čierny čaj spracovaný metódou CTC (skratka pre Crushing - drtenie, Tearing - trhanie, Curling - rolovanie) do malých pravidelných granúl. Jedná sa o lacný avšak mocný čajík na bežné popíjanie. Ráno nakopne lepšie ako káva a po obede po ňom perfektne vytrávi. 
Rok zberu: 2018

Po chuťovej a vonnej stránke sú čierne čaje silnejšie a výraznejšie, čo je dané práve plnou oxidáciou čajových lístkov. V náleve chute sušeného ovocia, sladu, zeme, kôstkovín, alebo aj čokolády. Zlomkové čierne čaje (BOP, CTC) často dobre chutia obohatené o rôzne korenia, alebo byliny a dobre sa kombinujú napríklad aj s mliekom. Je dobré vedieť, že čierne čaje pochádzajú z mnoho zemí a majú mnoho podôb a kvalít. Výraz čierny čaj tak zahrňuje tísice chutí a vôni (pokial sa nebavíme o sáčkovanom čaji). Čierny / červený čaj sa okrem Činy vyrába aj v Indii (Darjeeling, Nilgiri), na Srí Lanke alebo v Keni. 

Spracovanie čierneho čaju: Po natrhaní sa čajvé lístky nechajú zvädnúť a následné spracovanie prebehne podľa kvality akú je potrebné dosiahnuť. Čaje nižšej kvality sa spracujú metodou CTC - všetko sa robí strojovo a na konci procesu býva čaj často súčasť nálevových sáčkov. Tento typ tvorí drvivú väčšinu čiernych čajov, okrem Číny, Srí Lanky a Keni sa produkuje aj Indií. Ďalšie metódy spočívajú v zpracovaniu listov mechanicky alebo ručne a jedná sa už o čaje vyššej kvality a čaje ortodoxné (listy zostávajú v celku, najčastejšie sa používa vrcholový listový pupeň a niekoľko prilahlých listov, presný postup spracovania sa líši podľa druhu čaju). Nasleduje oxidácia, ktorá prebieha za určitej teploty a vlhkosti. Tento proces je časovo dlhý a lístky pri ňom menia farbu a prebiehajú enzymatické reakcie ovplyvňujúce výslednú vôňu aj chuť. Po skončení oxidácie sa lístky usušia. 
Čierny čaj Assam CTC

  • 5.60€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom