Bulgur
Krajina pôvodu
Turecko
Alergény
obilniny (1)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
360
Energetická hodnota [kJ]
1529
Tuky [g]
1,7
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0,2
Sacharidy [g]
73
- Z toho cukry [g]
2,8
Vláknina [g]
0,6
Bielkoviny [g]
13
Soľ [g]
0,12
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Bulgur pochádza z oblasti Stredomoria. 
Základom bulguru je pšeničné zrno - najskôr sa vyperie, predvarí, usuší a rozdrví na menšie časti. Pri predváraní dochádza k čiastočnej premene škrobov v zrnách na jednoduché cukry, vďaka čomu je takto spracovaná pšenica pre ľudské telo lepšie stráviteľná. Navyše si zachová dôležité vitamíny, bielkoviny a vlákninu. Chuťovo pripomína oriešky.

Príprava bulguru je skutočne veľmi jednoduchá a rýchla, preto ho ocenia všetky zaneprázdnené ženy, ktoré potrebujú navariť za pár minút. Namáča sa vo vriacej vode v pomere 1:2 (cca 20 min), alebo sa asi 10 minút povarí pod pokrievkou.

Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok ako fosfor, horčík, selén či železo a z vitamínov najmä vitamín A a vitamín B. Je tiež bohatým zdrojom vlákniny a má veľmi nízky obsah tuku.


Pre zaujímavosť...

Spôsob spracovania pšenice na bulgur je starý tisícky rokov. Archeológovia odhadujú, že niečo podobné, čo dnes poznáme pod názvom bulgur, mohlo byť prvým spracovaným jedlom človeka. Odkazy v Biblii naznačujú, že namáčaním, sušením a lámaním si upravovali pšeničné zrná už 4000 rokov pred naším letopočtom v Babylone a neskôr aj v starovekom Egypte či v Ríme. Takto si pšenicu lepšie uchovali na zimu. A hoci je dnes príprava bulguru zmechanizovaná, základný princíp spracovania zostal rovnaký.


Bulgur

  • 2.23€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Bulgur, BULGUR, Zrná a krúpy