Zloženie:

šošovicová múka, voda.

Šošovica bola vraj známa už v starom Egypte, kam sa dovážala a stala sa jedlom boháčov. Pochádza z Indie a ako súčasť ľudskej potravy je už od neolitu.  Po sójových bôboch a konope má šošovica tretí najvyšší obsah bielkovín zo všetkých rastlín, a to až 26 %. Vďaka tomu tvorí v mnohých častiach sveta veľmi dôležitú zložku stravy. Momentálne je najväčším producentom šošovice vo svete Kanada.


Šošovica a naše zdravie

Šošovica sa považuje za nízkotučnú a nízkokalorickú, teda skôr diétnu strukovinu. Okrem správneho pôsobenia na náš črevný systém, má aj iné vynikajúce účinky. Je to strukovina so značným obsahom vitamínov skupiny B a minerálov (draslík, fosfor, horčík, vápnik). Ďalej obsahuje kyselinu listovú , saponíny - predchádzajú kardiovaskulárnym ochoreniam. Má v sebe aj veľa železa a tým podporuje tvorbu, ale aj cielenú obnovu krvi. Keď do uvarenej pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy (vitamín C), uľahčíme vstrebávanie železa.

Doporučuje sa pri odtučňovacích kúrach, pri chudokrvnosti a pri problémoch so zvýšeným cholesterolom. Podobne ako ďalšie strukoviny reguluje činnosť čriev a funguje ako skvelá prevencia pri zápche. Je vhodná aj pre diabetikov, lebo znižuje obsah cukru v krvi a to tak, že nerozpustná vláknina v šošovici pomáha znižovať hladinu cholesterolu a stabilizovať krvný cukor. Kvôli svojim skvelým nutričným hodnotám je šošovica veľmi cennou potravinou pre vegetariánov. V kombinácii s ryžou či celozrnným chlebom dodáva do tela plnohodnotné bielkoviny.  Je ľahšie stráviteľná než fazuľa, lebo obsahuje podstatne menej trieslovín.


V kuchyni

Cestoviny vložte do vriacej osolenej vody a varte 5 až 10 minút za občasného miešania. Šošovicové cestoviny sú prirodzene bezlepkové a sú výbornou náhradou cestovín pre celiatikov. Hodia sa ako príloha k mäsovým a zeleninovým jedlám. Napríklad v kombinácii s ryžou získame plnohodnotnú bielkovinu vo vegetariánskom jedle.Šošovicové špirály

  • 1.68€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Česko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
298.6
Tuky [g]
1.2
Sacharidy [g]
49.6
Bielkoviny [g]
24.2
Vláknina [g]
11