Špalda
Krajina pôvodu
Slovensko
Alergény
obilniny (1)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
337
Energetická hodnota [kJ]
1411
Tuky [g]
2.4
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.4
Sacharidy [g]
70
- Z toho cukry [g]
7
Vláknina [g]
11
Bielkoviny [g]
15
Soľ [g]
0
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Pri dnešnej situácií nie je ľahké zohnať bežné suroviny. Ale tie Slovenské áno! Cena špaldy išla prudko nahor. Za to tá naša, je od Slovenského farmára z Bátoviec. Nepoužíva pesticídy. Nemá síce BIO certifikát, ale zato vieme na akom poli bola pestovaná, ako sa volá samotný farmár a myslíme si, že je ekologicky veľmi čistá nehovoriac o tom, že má minimálnu uhlíkovu stopu... Dokonca sa nam darí vynienať si vrecia v ktorých nám ich dodáva, takže fungujeme úplne bezobalovo!!!

Špalda je druh rozpadavej pšenice. Bola pestovaná v Európe už pred 8000 rokmi, pestovali ju Egypťania, Kelti aj Germáni. Za pravlasť špaldy je všeobecne pokladaná Mezopotámia. V histórii bola špalda obľúbená pre svoju orechovú chuť najmä v nemecky hovoriacich krajinách. Za jej významný pokles v pestovaní môže predovšetkým nástup Adolfa Hitlera, ktorý vydal zákon zakazujúci jej pestovanie. Potreboval zintenzívniť nemecké poľnohospodárstvo a špalda má nižšiu výnosnosť. Postupne ju vytlačila pšenica ozimná, ktorá má väčšie výnosy a lepšie vlastnosti pre pekárov. 

V kuchyni

Celé zrno špadly prepláchneme, na noc namočíme, uvaríme (správne uvarené zrno by malo byť nafúknuté a puklé, ako keby sa smialo) – používa sa ako príloha, do rizota, na kaše, rozomletá – do karbanátkov, do sekanky…Ekonomickejšie a  rýchlejšie pripravíte špadlu tak, že do termosky nasypete omyté zrná, zalejete vriacou vodou a necháte cez noc stáť. Ráno je zrno hotové. 

Špaldu si môžete dať na raňajky - ako vločky, chrumkavé špaldové müsli, či špaldovú kávovinu - bezkofeínovú náhradu kávy. Na obed si so špaldovou celozrnnou múkou pripravíte halušky, pirohy, lokše, palacinky, alebo zahustíte sýtu polievku. Na zahustenie, či obohatenie týchto jedál vlákninou môžete využiť aj špaldové otruby - je to vonkajšia vrstva zrna, ktorá sa odstraňuje pri mletí bielej múky, no obsahuje najviac dôležitých vitamínov a minerálií. Výbornou prílohou, či súčasťou šalátu je aj obrúsené zrno špaldy - tzv. kernotto. Okrem toho rôzne tvary cestovín zo špaldovej celozrnnej múky - napríklad penne, špirály, rezance, či drobná tarhoňa poslúžia na tisíc spôsobov! Po obede si zamaškrtíte na sladkom ovocnom koláči zo špaldovej múky a na večeru si dajte kúsok špaldového kváskového chleba alebo pečivo so zeleninou. 

Pre zaujímavosť

Už v 12.storočí Sv. Hildegarda povedala: "Keby už človek nemohol nič jesť a nič mu nepomáhalo, špalda ho postaví na nohy." Odporúčala špaldu pri viacerých zdravotných problémoch - proti nedostatočnému prekrveniu, na nervovú výmenu látok, na dodanie sily svalom, väzivám a pletivám. Popísala ju ako základný článok potravy, pretože "je to najlepšia obilnina". Podľa Hildegardinej zdravovedy by sme mali jesť najmä celozrnný pšeničný, alebo biely špaldový chlieb a pečivo. Avšak špalda v akejkoľvek forme - či ako zrno, otruby, krupica, či múka - vždy si zachová svoj ozdravný účinok.

Špalda

  • 2.90€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom