Sezam čierny
Krajina pôvodu
India
Alergény
sezam (11)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
572
Energetická hodnota [kJ]
2397
Tuky [g]
49.7
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0
Sacharidy [g]
23.5
- Z toho cukry [g]
0
Vláknina [g]
9
Bielkoviny [g]
17.7
Soľ [g]
0.01
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Podiel vitamínu E obsiahnutého v čiernom sezame sa považuje za najvyšší zo všetkých potravín rastlinného pôvodu. Vitamín E podporuje správne delenie buniek a jeho dlhodobé užívanie neutralizuje hromadenie radikálov v bunkových stenách a oddiaľuje tak proces starnutia.

Sezamové semienka pochádzajú z rastliny Sezam indický. Sezam pôvodne pochádza z oblasti západnej Afriky a Eufratu, ale dnes sa pestuje na komerčné využitie v teplých oblastiach po celom svete, predovšetkým v Indii, Číne, Barme, Sudáne, Etiópii a Ugande. Zmieňujú sa o ňom hinduistické legendy. V rozprávaniach sú sezamové semienka symbolom nesmrteľnosti. Z Indie sa sezam neskôr dostal do Ázie, na Blízky východ a do Afriky. Sezam bol prvou rastlinou, z ktorej sa lisoval olej. Maliarske výzdoby v najstarších egyptských hrobkách znázorňujú pekára pridávajúceho sezamové semienka do chleba.Spomínané semená sa nachádzajú v strukoch tejto rastliny.

Jedná sa o sezam Natural, čiže nelúpaný. Výhodnejšie je konzumovať prírodný - nelúpaný sezam, pretože obsah minerálov a vitamínov sa znižuje odstránením povrchovej šupky semienka.

V kuchyni

Čierny sezam je chuťovo o niečo výraznejší ako svetlý. Používa sa v ázijskej kuchyni a je veľmi dekoratívny

Skúste pridať čierny sezam do svojho jedálnička a obohatiť si živoť o cenné látky, ktorými disponuje. V podstate čierny sezam môžete pridať skoro všade - do polievok, šalátov, nátierok, omáčok, jogurtov, kaší, atď

Sezam čierny

  • 10.02€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Sezam čierny, SEZAM, Semená