Ryža  dlhozrnná natural BIO
Krajina pôvodu
Pakistan
Kvalita
BIO

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
1461
Tuky [g]
1.9
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.5
Sacharidy [g]
74
- Z toho cukry [g]
0.9
Vláknina [g]
2.1
Bielkoviny [g]
7.9
Soľ [g]
0.02
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Ryža natural je bez pochýb jednou z najzdravších potravín, po ktorých môžete siahnuť. Označuje sa tiež ako ryža nelúpaná alebo pololúpaná.  Táto naša je pololúpaná. Na rozdiel od klasickej bielej ryže okrem škrobu obsahuje aj podstatnú časť šupky a klíčku, ktoré majú všetky dôležité živiny - fenoly (napr. kyselina ferulová so silným antioxidačným účinkom), esenciálne mastné kyseliny, vitamíny B a minerály.

Ryža pochádza pôvodne z tropickej a subtropickej oblasti južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky. Ryža je základnou potravinou pre vyše polovicu ľudstva. Okolo 90 % ryže sa vyrobí v Ázii. Pri pestovaní ryže je stále vysoký podiel ľudskej práce, pretože sa sadí spravidla ručne. Ryža sa označuje aj symbolom plodnosti (hádzanie na novomanželov).

V kuchyni

Ryža natural vyžaduje dlhší čas varenia než biela ryža z dôvodu prítomnosti obalových vrstiev zrna. Ryžu opláchneme vodou a pred vlastným varením ju dáme na 2-3 hodiny namočiť, potom varíme vo väčšom množstve (1:2) osolenej vody 20 - 30 minút. Používa sa na prípravu príloh, šalátov, sladkých jedál.


Pre zaujímavosť

Dnes poznáme vyše 10 000 kultivarov ryže siatej. Horské kultivary pestované na terasovitých políčkach (až do výšky 2 700 m n. m.) sú menej náročné na pestovanie, menej výnosné, ale chutnejšie. Barinné kultivary poskytujú vyššie úrody, ale sú náročnejšie na pestovanie. 

Prvé pokusy s pestovaním ryže na Slovensku sa uskutočnili v 18. storočí za Márie Terézie. Neskôr sa pokusne pestovala v roku 1948 na juhozápadnom Slovensku v Kolárove a na východnom Slovensku, v roku 1956 bolo vysiatych 15 ha. Ukázalo sa, že Slovensko nemá vhodné podnebie na pestovanie ryže.

Ryža dlhozrnná natural BIO

  • 4.07€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Ryža dlhozrnná natural BIO, RYZA, Ryža