Ryža Basmati
Krajina pôvodu
Pakistan

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
354
Energetická hodnota [kJ]
1504
Tuky [g]
0.4
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.1
Sacharidy [g]
80.4
- Z toho cukry [g]
0.2
Vláknina [g]
1
Bielkoviny [g]
6.7
Soľ [g]
0.01
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Basmati je najkvalitnejšia odroda dlhozrnnej ryže a býva nazývaná "indické šampanské". Je charakteristická dlhým, štíhlym, kvalitným zrnom. Už po stovky rokov je táto ryža šľachtená v Indii a Pakistane na miestach, kde sú polia zavlažovaná vodou priamo z ľadovcov. Obe tieto krajiny majú svoj vlastný druh. V Pakistane sa jej hovorí Super Kernel Basmati, indická odroda sa nazýva Dehra Dun. Kvalita tejto ryže však nespočíva iba v jej pôvode a presnej odrode, ale aj v jej veku. Správne by Basmati mala byť po zbere aspoň na dva roky uskladnená v suchu a tme. Potom sa očistí a predá. Táto doba je nevyhnutná pre vysychanie ryže a nízky obsah vody v zrnách je zárukou lepšej chuti, nižšej lepivosti a tiež kratšej doby prípravy. 

V kuchyni

Je vynikajúca pri príprave exotických pokrmov, rovnako ako príloha k bežnej európskej kuchyni. Basmati znamená doslova "kráľovná vôní" a tento prívlastok vznikol vďaka jej jedinečnej aróme a chuti pripomínajúcej oriešok. Basmati sa skladuje dva roky, aby sa zbavila všetkej vody. Jej typickou výhodou je, že sa pri varení nelepí. Uvarená ryža je preto sypká a má jemnú orieškovú vôňu.

Pre zaujímavosť

V hindčine Basmati znamená doslova "kráľovná vôní" a tento prívlastok vznikol vďaka jej jedinečnej aróme a chuti pripomínajúcej oriešok.

V roku 2000 sa americká korporácia RiceTec snažila získať patent na pestovanie ryže Basmati v Amerike. Predložili niekoľko vlastných hybridov, ale licenciu nezískali aj vďaka zásahu indickej vlády, ktorá nechcela pripustiť pestovanie Basmati kdekoľvek inde na svete, než bolo do tej doby historickou tradíciou. Dokonca aj medzi Indiou a Pakistanom sú dohady o tom, kto že to vlastne pestuje tú pravú a najlepšiu Basmati. Ovšem konkrétny názov Basmati sa už od americkej epizódy smie používať iba na ryžu pôvodom z pôvodných oblastí Indie a Pakistanu.

Ryža Basmati

  • 4.11€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Ryža Basmati, RYZA, Zrná a krúpy