Pohánková múka celozrnná
Krajina pôvodu
Česko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
350
Energetická hodnota [kJ]
1465
Tuky [g]
3
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0
Sacharidy [g]
71
- Z toho cukry [g]
0
Vláknina [g]
10
Bielkoviny [g]
11
Soľ [g]
0
Distribútor
Actinidia, s.r.o.

Pohánka obecná (Fagopyrum esculentum Moench) je nenáročná rastlina a býva pestovaná spolu s amarantom a quinoou ako pseudoobilnina. Pochádza z Číny a svoj názov získala vďaka pohanským nájazdníkom: saracénom a tatarom, ktorí rozšírili jej semená do Európy. V 15. storočí sa jej pestovanie obmedzilo len na pár krajín, udomácnila sa aj na Morave.V poslednej dobe znovu stúpa záujem o pohánku ako alternatívnu obilninu, ktorá má zaujímavú dietetickú hodnotu a je vhodná pre pestovanie v ekologickom poľnohospodárstve. Pôvodne potravina chudobných, dnes jedna z najzdravších uznávaných superpotravín. 

Pohánka a naše zdravie

Pohánka je významným zdrojom flavonoidu rutínu (vitamín P). Táto rastlina je tiež cenená vďaka svojej vysokej biologickej hodnote bielkovín, vyváženému zloženiu esenciálnych aminokyselín, vysokému obsahu vlákniny a rezistentného škrobu a priaznivému zastúpeniu mastných kyselín (významný je predovšetkým vysoký obsah kyseliny linolovej). Semeno pohánky obsahuje draslík, fosfor, vápnik, železo, meď, mangán, zinok a selén, z vitamínov skupinu B, cholín a tokoferol. Pretože neobsahuje lepok, je vhodná pre osoby trpiace celiakiou ako náhrada bežných obilnín. Chráni nás pred voľnými radikálmi, pretože obsahuje antioxidanty. Pomáha pri krvácaní, posilňuje žily a cievy, imunitu aj potenciu.

Ľudia s vysokým krvným tlakom by ju nemali konzumovať denne!

V kuchyni

Má silnú, výraznú chuť, preto je dobre ju kombinovať s ostatnými bezlepkovými múkami v pomere 1:3. Pohánková múka celozrnná podobne ako pohánková múka je zdravou náhradou pšeničnej múky. Vhodná najmä pre celiakov, tí ho môžu využiť na prípravu sladkých a slaných ciest (pečenie chleba, koláčov, palaciniek a i.) Zahusťovanie polievok, omáčok, placiek aj nátierok.

Recepty z pohánkovej múky.

Pohánková múka celozrnná

  • 2.65€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom