Rakytník je pôvodný v Číne, Mongolsku, Nepále a Indii. [1] V 21. storočí je široko pestovaný v Európe a Ázii. V Česku sa pestuje ako okrasná a ovocná rastlina. V Poľsku je chránený.

Ratkytník a naše zdravie

V ľudovom liečiteľstve Mongolska, Sibíri i niektorých oblastiach Číny bol rakytník známy už v dávnej minulosti. Užíval sa pri liečbe ochorení pľúc, pečene i kĺbových ochoreniach, ďalej tiež v miestnej kozmetike. Pomáhal proti zahlieneniu aj zápalom pľúc, hojil sliznice, žalúdočné aj dvanástnikové vredy, reguloval krvný obeh. Urýchľoval proces hojenia rán, stimuloval regeneračné procesy, mal pozitívny vplyv na choroby pečene. V tibetskej tradičnej medicíne patrí medzi vysoko efektívny regeneračný prostriedok, ktorý sa používa aj pri intoxikáciách a kardiovaskulárnych chorobách. Ďalej rakytník obsahuje vitamín B - B1, B2, B6, B3 (nikotínamid, vitamín PP) udržujúce harmonickú funkciu centrálnej nervovej sústavy, B9 (kyselina listová) spôsobujúce syntézu nukleových kyselín, krvotvorbu, rast a vývoj plodu. Vitamín C (kyselina askorbová), tento vitamín sa uchováva aj v produktoch z plodov už vyrobených. Vitamín D prispieva k správnemu rastu a vývoju kostí a zároveň reguluje množstvo vápnika a fosforu v krvi. Vitamín E je antioxidantom a ochrancom esenciálnych mastných kyselín. Využíva sa pri chorobách ako je mužská sterilita, svalová dystrofia a tiež u kardiovaskulárnych porúch. Vitamín K pozitívne ovplyvňuje krvnú zrážanlivosť.

Pre zaujímavosť

Zaujímavosťou je, že latinský názov v preklade znamená „lesknúci sa kôň“. Kone, ktoré sa pásli a spásali aj rakytník, mali o poznanie lesklejšiu a krajšiu srsť. Rakytník bol v Rusku nazývaný "sibírskym zázrakom" alebo "citrónovník severu". V bývalom Sovietskom zväze bol dokonca z dôvodov veľkovýroby šľachtený, takže tu vzniklo aj niekoľko ďalších odrôd.

[zdroj]


Rakytník natural

  • 4.34€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Poľsko