Krajina pôvodu
Čína

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
350
Energetická hodnota [kJ]
1448
Tuky [g]
0,7
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0.5
Sacharidy [g]
21
- Z toho cukry [g]
12,77
Vláknina [g]
6,5
Bielkoviny [g]
12
Soľ [g]
0.025
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Vyskytuje sa v Číne, Japonsku, Kórei a okolí; na Slovensku len ako pestovaný druh. Plod sa nazýva po čínsky kou-čchi (po anglicky goji).

V kuchyni

Sušené plody môžete kombinovať s iným sušeným ovocí či orieškami. Z kustovnice sa pripravuje čaj, ovocný koktail, pridáva sa do jogurtov, ale dokonca aj do múčnikov, kedy sušené bobule kustovnice nahrádzajú napríklad hrozienka. Čínskou špecialitou je príprava čaju z Goji, podobne ako to my robíme so šípkami. Goji možno pritom zjesť aj po vylúhovaní. Odborníci tvrdia, že pre dosiahnutie blahodárnych účinkov stačí konzumovať asi 3 – 5 gramov denne (malá hrsť). Maximálna odporúčaná dávka je 10 gramov denne.

Pre zaujímavosť

V tradičnej čínskej medicíne sú plody kustovnice čínskej nezastupiteľné a používajú sa po stáročia. Je využívaná najmä ako doplnok stravy alebo sa pripravuje v podobe čaju. Ako liečivé sa využívajú okrem plodov aj ostatné časti rastliny – lístie, kôra a korene. V Číne sa kustovnica čínska považuje za liečivú potravinu, ktorá podporuje dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu. Využívanie jej liečivých plodov sa datuje v Číne od obdobia konca dynastie Ming (1368 – 1644). Účinky napomáhajúce k predĺženiu života podporuje mýtus, že Číňan Li Qing Yuen sa dožil 252 rokov (1678 – 1930) vďaka pravidelnej konzumácii plodov kustovnice čínskej.

[zdroj]

Kustovnica čínska - GOJI

  • 2.78€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom