Krajina pôvodu
Guatemala
Kvalita
BIO
Distribútor
Actinidia, s.r.o.

Domovom rastlinky kardamovníku  tropické dažďové pralesy Kardamomských hôr (Cardamom Hills) v pohorí Ghat pri juhozápadnom pobreží Indie, vo výškach medzi 700 1500 m n. m. Pestuje sa aj na iných miestach Indie, na Srí Lanke, v Guatemale a v TanzániiMleté korenie sa nazýva kardamóm, ktoré je tiež jednou zložkou indického karí. Semená tiež význačnou zložkou indického garam masala, arabského baharatu, etiópskeho Berbere, piaf a radu sladkých jedál. Beduíni s ním ochucujú kávu, Dáni bábovky, tiež sa žuje pre osvieženie dychu, najmä v juhovýchodnej Ázii, kde sa pridáva k betelovým listom.

V kuchyni

Nájdeme ho v pokrmoch indickej, arabskej i čínskej kuchynii. Je súčasťou kari korenia a garam masaly. Koreníme ním veľmi opatrne, pretože ide o výrazné korenie. Kardamón má široké využitie v našej kuchyni, kde ho môžeme pridávať do ryže, pečiva, rôznych sladkostí, perníkov, výrobe likérov, zmrzlín, v Nemecku dotvára aj chuť niektorých údenín. Taktiež sa kardamón môže použiť na dochutenie pečeného ovocia, kompótov a rôznych ovocných šalátov. Vhodný je aj na dochutenie kávy, čaju… Denná doporučená dávka kardamónu je 1 mokka lyžička. Ak si pridávate kardamón do kávy alebo čaju, tak na jeden nápoj použite 1/3 mokka lyžičky.

Viac o kardamóne

Pre zaujímavosť

Kardamón  bolo známe už starým Grékom a Rimanom, ktorý kardamón považovali za vzácne a drahé korenie. Pôvodom je z Indie a Cejlónu. Starobylí Egypťania žuvali kardamonové semienka ako čistič zubov, Gréci a Rimania ich používali ako parfém a Indovia považovali kardamón za liek na tučnotu.

Kardamón mletý BIO

  • 6.90€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom