Kryštalická soľ pochádza z provincie Punjab. Táto "soľ života" je úplne nespracovaná, v prírodnom stave a obsahuje životne dôležité minerály a stopové prvky. Soľ je ideálna na uchovanie pokrmov a na korenenie polievok, omáčok, mäsových a zeleninových pokrmov. Môže byť ale použitá ako bežná soľ na varenie. Chuť je jemnejšia. Meno čarovná soľ dostala od Johannesa Gutmanna: "Ďakujem ti za to, moja milá čarovná soli. Ty si ma skutočne očarila. Od tej doby si mojim neustálym spoločníkom na cestách! "

Soľ a naše zdravie

Chlorid sodný, životne dôležitá látka. Mnohé živočíchy potrebujú chlorid sodný na udržiavanie nervovej činnosti a látkovej výmeny. Človek potrebuje denne 2 až 3 gramy soli. Potrebuje ju napr. na tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a na vedenie vzruchov nervami. V lekárskej praxi sa v prípade potreby, pri veľkej strate krvi, zavádza do žíl ako náhrada za krv fyziologický roztok soli 0,9%. 

Nadmerné solenie jedál je škodlivé – môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku a iné poruchy zdravia. 

Pre zaujímavosť

Chlorid sodný, známy pod názvom kuchynská soľ, bol kedysi vzácnou látkou. Už v období pred našim letopočtom viedli cez Európu obchodné cesty (nazývané soľné cesty), po ktorých sa prevážala soľ do vzdialených miest. Soľ sa vymieňala za iný tovar, do stredoveku ju často používali aj ako platidlo. Na ťažbu a obchod sa soľou nás upozorňujú aj názvy mnohých miest, napr. Solivar pri Prešove, Salzburg. 

Himalájska soľ hrubá

  • 3.60€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Pakistan