Krajina pôvodu
Ekvádor

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
561
Energetická hodnota [kJ]
2310
Tuky [g]
48.92
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
29.15
Sacharidy [g]
1.2
- Z toho cukry [g]
1.19
Vláknina [g]
30.4
Bielkoviny [g]
13.79
Soľ [g]
0.03
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Príprava: 2 pl zaliať 0.5 l vriacej vody. luhovať 10-15 min. Podľa chuti dosladiť a pridať škoricu, klinček alebo mlieko. 

Kakaové bôby sú sušené semená plodov kakaovníka Theobroma cacao (theobroma znamená v gréčtine pokrm bohov). Kakovník je pôvodom z Amazónie v južnej Amerike, je prirodzenou rastlinou amazonských dažďových pralesov. Objavili ho pred viac ako dvoma tisícmi rokov, ale jeho plody vo väčšej miere začali využívať až pôvodní obyvatelia Mexika - Aztékovia a Máyovia. Nápoj, ktorí pripravovali z kakaových bôbov, nemožno s dnešným kakaom ani porovnať. Aztékovia si totiž tento hustý nápoj s penou dochucovali chilli korením, alebo vanilkou, namiesto cukru. Z aztéckeho názvu xocolati pochádza aj názov čokolády. Prvým Európanom, ktorý sa s kakaovými bôbmi stretol, bol v roku 1502 Krištof Kolumbus, počas svojej štvrtej plavby do Ameriky. Na starom kontinente kakaový nápoj spočiatku nenašiel veľa prívržencov. Až keď ho v Španielsku začali ochucovať cukrom a škoricou, stalo sa kakao pochúťkou majetných ľudí. Dokonca ho používali v strednej Amerike pred španielskymi dobyvateľmi, ako platidlo. V 17. storočí bolo kakao spoločne s čokoládou na anglickom kráľovskom dvore podávané dokonca ako afrodiziakum.

V kuchyni

Kakaové zlomky sa dajú jesť len tak samé, no môžme nimi posypať napr smoothie, musli alebo kašu. Príjemné zmena pre konzumentov kávy môže byť pridaním kakaových zlomkov do kávy, aj kakao má mierne povzbudzujúce účinky. Výborne sa tiež hodia do ovocných šalátov, ale dokonca aj do zeleninových šalátov (zaujímavo chutí kombinácia kakaových bôbov a červenej cibule). Namiesto kúskov čokolády pridajte drvené kakaové bôby do nepečených aj pečených dezertov. 

Šalotková marmeláda s pivom a kakaovými bôbmi (anglicky)


Kakaový čaj

  • 3.07€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom