Citrónová tráva pochádza z juhovýchodnej Ázie, ale hojne sa pestuje aj v Afrike, Amerike aj Austrálii. Všetky časti citrónovej trávy sú charakteristické silne citrónovou vôňou. Citrónová tráva sa využíva do kozmetických prípravkov, na výrobu parfumov, solí do kúpeľa, esenciálnych olejov či k príprave lahodného citrónového čaju.

Citronela a naše zdravie

Citronela obsahuje silice citral, nerol, limonén, linalool a geraniol. Ďalej obsahuje flavonoidy pôsobiace ako antioxidanty. Znižuje cholesterol v krvi, pôsobí blahodarne na nervové choroby, horúčky, maláriu a chrípku. Čaj z listov citrónovej trávy uľahčuje trávenie, zvyšuje schopnosť koncentrácie, stimuluje laktáciu a napomáha detoxikovať pečeň, močový mechúr a obličky. V roku 2006 zistil výskumný tím Ben Gurionovej univerzity v Negeve v Izraeli, že užívanie citrónovej trávy spôsobuje programovanú smrť nádorových buniek, zatiaľ čo normálne bunky sú ponechané nepoškodené. Citronela lieči nielen zlé trávenie, infekcie, edém, zväčšené póry, ale pomáha aj pri problematickej mastnej pleti. Vôňa citrónovej trávy sa využíva pri aromaterapii na dlhé cesty a pri zlom vstávaní. Prejasňuje kožné škvrny a osviežuje pleť.

[zdroj]

V kuchyni

Citrónová tráva sa využíva najmä v indickej, thajskej a vietnamskej kuchyni. Výborná je aj na dochutenie jedál z ryže. Dobre sa kombinuje s cesnakom, paprikou a koriandrom. Používaná je hlavne pre svoju špecifickú chuť a krásnu vôňu napríklad do pokrmov z rýb. 

Čaj z citrónovej trávy môžeme aplikovať na pleť ako tonikum alebo ako úžasnú čistiacu vodu. Citrónovú trávu možno využiť aj vo forme oleja, či kozmetického prípravku. Možno citrónovú trávu použiť zvonka aj pri svalových bolestiach, na rany a opuchy alebo si môžete dopriať osviežujúci kúpeľ.


Citrónová tráva

  • 2.40€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Paraguaj