Píniové orechy
Krajina pôvodu
Rusko
Alergény
orechy

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
673
Energetická hodnota [kJ]
2816
Tuky [g]
68,4
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
4.9
Sacharidy [g]
13,1
- Z toho cukry [g]
3.6
Vláknina [g]
3,7
Bielkoviny [g]
13,7
Soľ [g]
0
Distribútor
BezOdpadu s.r.o.

Hovorí o nich už v Starom zákone prorok Hose v 8. storočí pred Kristom. Archeológovia objavili oriešky medzi potravinami vo vykopávkach v Pompejách, ktoré zničil výbuch sopky Vezuv v 79. roku pred Kristom. 

Sú malou raritou medzi orechmi, pretože to sú vlastne semienka borovice. Borovica pínia Pinus pinea rastie okolo Stredozemného mora, má veľké vajcové šišky, ktoré ukrývajú hnedé semienka. Jadro vnútri je biele a nazýva sa piňoli - píniové oriešky.

Píniové oriešky a naše zdravie

Pínie obsahujú kvalitné bielkoviny, veľa vitamínu B1 a železa. Obsah tuku je 61%. Spomedzi semienok sú najlepšie stráviteľné. Vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín má blahodárny vplyv na naše cievy a srdce. Posilňujú nervový systém, pľúca a pohlavné orgány. Zlepšujú priechodnosť čriev a majú mierne laxatívne účinky. Pôsobia aj proti suchému kašľu. Sú vhodným liekom na anémiu a poruchy nervovej sústavy, pri stavoch úzkosti, pri nadmernom strese aj pri vyššej duševnej záťaži.

V kuchyni

Používajú sa k príprave pesta, mäsových nádiviek alebo sa nimi zdobia hotové pokrmy. Sú mierne sladké a majú príjemnú živicovú chuť. Hodia sa do omáčok, múčnikov, šalátov a ryžových jedál a napr. štrudliam dávajú veľmi zaujímavú chuť.

Pre zaujímavosť

V antickom Grécku a Ríme boli píniové oriešky veľmi obľúbené. Medzi Grékmi bol píniový strom uctievaný a zasvätený bohu Neptun. Za života botanika Plinia boli oriešky nakladané do medu. Aj rímske légie si ako časť proviantu nosili so sebou túto delikatesu.

Píniové orechy

  • 44.40€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom

Štítky: Píniové orechy, ORECHY, Orechy