Krajina pôvodu
Slovensko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
2349
Tuky [g]
44,45
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
8.36
Sacharidy [g]
5.99
Vláknina [g]
8,8
Bielkoviny [g]
40,13
Soľ [g]
0.00875
Distribútor
Actinidia, s.r.o.

Tekvica veľkoplodá je jednoročná kultúrna rastlina z čeľade tekvicovité. Pochádza z Ameriky, kde bola pestovaná Inkami. Tekvica veľkoplodá je pôvodom zo Západnej hemisféry, odkiaľ sa rozšírila a dnes sa pestuje aj v Európe, Ázii, Austrálii a na Novom Zélande. Najväčšími producentmi sú USA, Mexiko, India a Čína. Ročne sa v USA vypestuje až 1,5 milióna ton. [zdroj]

Tieto semienka pochádzajú z rodinnej farmy na západe Slovenska. 

Tekvicové semienka a naše zdravie

Semienka obsahujú fytosteroly čiže rastlinné estrogény, ktoré bránia rozvoju nádorov a znižujú negatívne účinky xenoestrogenů (umelých hormónov), tiež bielkoviny, enzýmy, karotény, provitamíny vitamínu A, vitamín C, B1, B2, B3, E, minerály - vysoký je obsah zinku , selénu, draslíka, fosforu, horčíka, vápnika, selénu, medi, mangánu. Zinok, ktorý sa vyskytuje v tekvicových semienkach, je základnou zložkou 25 enzýmov, ktoré sa podieľajú na zažívanie a metabolizmu, pretože podporujú proces trávenia aj peristaltiku hrubého čreva. Tekvicové semienka sa oddávna používajú v ľudovom liečiteľstve proti črevným cudzopasníkom - semienka obsahujú látku, ktorá znižuje priľnavosť tela pásomnice a pomáha ju vypudzovať z tela von. Semienka sú najlepším zdrojom prírodného zinku potrebného pre stavbu kostí a vôbec všetkých tkanív v tele. Pravidelná konzumácia sa odporúča najmä pri ochorení prostaty a kože, a pri chorobách žalúdka a čriev. 

Širšie liečivé vlastnosti

V kuchyni

Okrem toho, že semienka tekvice sú vynikajúce samotné, hodia sa aj do zeleninových šalátov, rozdrvené alebo celé. Odporúčame ich pred konzumáciou na niekoľko hodín namočiť do šálky s vodou - aktivujú sa tak enzýmy. Takto namočené semienka sú tiež skvelou surovinou pre výrobu dresingov a omáčok.

Tekvica lúpaná natural SR

  • 9.01€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom