Krajina pôvodu
India
Alergény
sezam (11)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
573
Energetická hodnota [kJ]
2399
Tuky [g]
49
- Z toho nasýtené mastné kyseliny [g]
0
Sacharidy [g]
23
- Z toho cukry [g]
7
Vláknina [g]
9
Bielkoviny [g]
17
Soľ [g]
0.03
Distribútor
Actinidia, s.r.o.

Sezamové semienka pochádzajú z rastliny Sezam indický . Sezam pôvodne pochádza z oblasti okolo v západnej Afrike - Eufratu, ale dnes sa pestuje na komerčné využitie v teplých oblastiach po celom svete, predovšetkým v Indii, Číne, Barme, Sudáne, Etiópii a Ugande. Spomínané semená sa nachádzajú v strukoch tejto rastliny.

Výhodnejšie je konzumovať prírodný - nelúpaný sezam, pretože obsah minerálov a vitamínov sa znižuje odstránením povrchovej šupky semienka.

Sezam a naše zdravie

Sezamové semienka odborníci pokladajú za najzdravšie semienka vôbec. Sezam má pozitívny vplyv na srdce, cievy, krvný tlak, cholesterol, trávenie, pečeň a aj na nervový systém. Skladajú sa najmä z oleja, bielkovín a sacharidov. Zvyšok tvorí široká škála minerálov – horčík, draslík, vápnik a fosfor, preto sú prospešné pri prevencii a liečbe osteoporózy. Majú vysoký obsah vitamínu B1 a B3, pomáhajú športovcom a ťažko pracujúcim. Zvyšuje imunitu a zlepšuje látkovú premenu, je veľmi vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Sezamové semienko má zo spomínaných látok práve vysoký obsah železa, preto medzi skupiny, ktorým pomáha jeho zvýšená konzumácia, patria ženy a pacienti s anémiou (chudokrvnosťou). Ženám sa odporúča tiež jeho konzumácia v období menopauzy, kedy zmierňuje pocity návalov a potenia. Prospieva takisto aj vlasom, nechtom a kožu pre obsah látok, ako sú napríklad zinok, beta karotén či vápnik. Konzumácia semienka pomáha zvlhčovať črevnú sliznicu, čo pomáha pri zápche.

Z pohľadu čínskej medicíny má vzťah k obličkám, pečeni, slezine-pankrease a pľúcam.

V kuchyni

Z čerstvo opražených a rozomletých semienok sa pripravuje tradičný sezamový krém Tahini. Tento krém je v oblasti Stredozemného mora súčasťou tradičnej nátierky - humusu a tiež nahrádza maslo. Zo sezamové pasty sa tiež pripravujú obľúbené cukrovinky baklava a chalva. Baklava je tučný, sladký zákusok, ktorý je rozšírený v oblastiach bývalej Osmanskej ríše. Je plnená sekanými orechmi a sladená cukrom alebo medom. Chalva je ďalší z orientálnych cukroviniek. Vzhľadom pripomína turecký med. 

Sezam nelúpaný

  • 4.45€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom