Lieskové orechy sú plodom liesky obyčajnej. Rastie väčšinou v pároch v šupinatom obale, z ktorého sa počas zrenia vylúpi. Najväčším svetovým producentom lieskových orieškov je Turecko (okolo 60–70% celkovej produkcie), ktoré je údajne i krajinou ich pôvodu. Volne v prírode liesku nájdeme v celom miernom pásme Európy.

Lieskové orechy a naše zdravie

Obsahujú veľa vitamínu B3, B6, kyseliny listovej a hlavne vitamín E, horčík, draslík, fosfor, vápnik. Obsahujú až 62% tukov a 13% bielkovín a nemajú skoro žiadne sacharidy. Pretože lieskové oriešky dodávajú telu veľké množstvo energie, sú vhodné ako súčasť desiatej turistov alebo cyklistov. Je vhodné jich kombinovať s hrozienkami, figami alebo datľami, ktoré doplnia potrebné sacharidy. Sú ľahšie stráviteľné než mandle alebo vlašské orechy. Poskytujú toľko energie, že iba 50g doplní výdaj za hodinu telesnej aktivity.

Pravidelná konzumácia lieskových orieškov, najlepšie každé ráno má pozitívny vplyv na prevenciu ľadvinových kameňov a na priebeh a výsledok ich liečenia. Hlavne ak sa jedná o kamene urátové. Pretože obsahujú len minimálne množstvo sacharidov, a zároveň sú dobrým zdrojom energie, sú výborným doplnkom stravy diabetikov. Sú veľmi vhodné ako posilňujúci prostriedok pre študentov a športovcov (spolu s medom) , pre ľudí pri rekonvalescencii a pre tehotné ženy. Prospešné sú aj pri nervovom a fyzickom vyčerpaní, pre zlepšenie pamäti, pri neurózach a k upokojeniu. 

Pri ich nadmernej konzumácii môžete pocítiť pálenie záhy.

V kuchyni

Lieskové oriešky sa používajú v rôznych formách – surové alebo upražené, namleté alebo nasekané - do obilných kaší, krémov, zmrzlín, do zeleninových i ovocných šalátov, müsli. Pripravuje sa z nich výborné orechové mlieko, orechové maslo, orechová pasta. Nastrúhané sú vhodné do cesta múčnikov alebo ako náplň do koláčov.

Pre zaujímavosť

Lieskové vetvičky v minulosti slúžili k výrobe čarodejníckych paličiek. Lieskový ker sa stal symbolom zakopaných pokladov, lásky a plodnosti. Lieskové oriešky tak bývali často súčasťou svadobných obradov. Doporučujú sa ľuďom ťažko fyzicky a duševne pracujúcim, študentom a deťom. 

Olej získaný lisovaním sa užíva hlavne v parfumérii a maliarstve.Lieskové orechy RAW

  • 17.50€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Gruzínsko
Alergény
orechy (8)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
611
Tuky [g]
55,6
Sacharidy [g]
11,8
Bielkoviny [g]
15,7
Vláknina [g]
8,6