Juvia štíhla (Bertholletia excelsa) je vysoký strom 40 - 50 m, jediný druh rodu juvia (Bertholletia) a patrí medzi najvyššie stromy Amazónie. Rastie v dažďových pralesoch Južnej Ameriky. Strom je významný pre svoje semená — para orechy. Meno para orech získal vďaka vývozu týchto orechov z brazílskeho prístavu Pará do Európy. Niekedy sa im hovorí juviové orechy či brazílske gaštany. Väčšina para orechov na svetových trhoch pochádza z divoko rastúcich stromov. Drevnaté tobolky v dobe zrelosti opadávajú a semená sú z nich vyberané domorodými zberačmi. Plodom je veľká guľatá tobolka o priemere až 30 cm a váhe 2 kg. Vnútri je uložené v dvoch radách približne 25-40 trojhranných semien poskladaných podobne ako mesiačiky v pomaranči 

Para orechy a naše zdravie

Jadro para orechov je veľmi výživné, obsahuje 70 % tukov, 15 % bielkovín a 7 % sacharidov. Mimo to obsahujú vitamíny A, B1, B2, B3, E a D, selén, draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo. Sú doporučované hlavne pri nervovom vyčerpaní a duševnej slabosti, výpadkoch pamäti a špatnej koncentrácii. Mierne preháňajú.

Kvôli vysokému obsahu vitamínu B1 a jeho priaznivému účinku na nervovú sústavu by mali jesť para orechy aj tí, ktorí sa snažia prestať fajčiť. (Viac vit. B1 obsahujú len pšeničné klíčky, pivné kvasnice, slnečnicové semienka a píniové oriešky).

Pozor, para orechov stačí veľmi málo. Doporučuje sa jesť 3 orechy denne.

V kuchyni

Para orechy môžte jesť len tak alebo ich nakrájajte na kúsky a pridajte ku konci varu do jablčného kompótu, ktorý pripravíte z kúskov jabĺk, škorice, hrebíčku a trstinového cukru alebo iného sladidla. Použiť sa dajú aj nakrájané krátko opražiť a pridať na kašu či na puding.

Pre zaujímavosť

Efekt para orechu


Para orechy

  • 25.25€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Bolívia
Kvalita
BIO
Alergény
orechy (8)

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
709
Tuky [g]
66,4
Sacharidy [g]
12,2
Bielkoviny [g]
14,3
Vláknina [g]
7,6