Konopný olej máme momentálne od firmy Cannavita a je v 250 ml fľašiach. Táto firma má vákuový lis, kde je zabezpečený maximálny obsah výživných látok a omega kyselín vo vysokej kvalite. 

Konopný olej je produktom z konope siateho. Tento olej má najvyšší podiel účinných látok zo všetkých rastlinných olejov. Teda konopný olej je najzdravší zo všetkých olejov a má najlepšie účinky na zdravie. Konopný olej je vyrábaný lisovaním za studena, prvé lisovanie, nefiltrovaný, bez chemickej a tepelnej úpravy.

Konopný olej a naše zdravie

Konopný olej obsahuje Omega-6 a Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny v ideálne vyváženom pomere 2:1 až 3:1 pre ľudský organizmus.  Obsahuje vitamíny A, B, C, D a E. Konopný olej charakteristický zelenou farbou obsahuje vysoké množstvo chlorofylu, známeho svojimi hojacimi, antibakteriálnymi, antiradiačnými a chemoprotektívnymi účinkami. Fytosteroly majú aktívny vplyv na obsah cholesterolu v krvi. Konopný olej významne zvyšuje hladinu GLA v krvnom sére, čo ho predurčuje na pomoc pri ochoreniach kože typu atopický ekzém, psoriáza, mykóza, zaparená alebo zapálená pokožka. Znižuje hladinu trygliceridov v krvi. Pomáha pri srdcovo-cievnych ochoreniach, arytmii a znižuje krvný tlak. Konopný olej môže významne doplniť konvenčné riešenia pri liečbe závažných kožných ochorení a na rozdiel od farmaceutického riešenia problému je možné a žiadúce konopný olej užívať dlhodobo alebo trvalo bez vedľajších účinkov, naopak s mnohými ďalšími benefitmi pre organizmus. Vynikajúci po opaľovaní na spálenú pokožku, na ošetrenie bežných popálenín a pod.  Redukuje vznik pľuzgierov, ukĺudňuje pokožku, zmierňuje alergické prejavy na slnko. 

Konopný olej môže pomôcť pacientom s cukrovkou 2.typu riešiť typické sprievodné javy tohto ochorenia, ako sú zvýšený cholesterol alebo trigliceridy. Výborne pomáha pri typických problémoch v menopauze, chráni telo pred klasickými nebezpečenstvami menopauzy ako infarkt alebo obvyklé zvýšenie telesnej hmotnosti.  Olej z konopných semien poskytuje kľúčové mastné kyseliny pre dlhodobú liečbu zápalu kĺbov vrátane reumatoidnej artritídy. Pozitívne pôsobí aj na nervvovú sústavu, depresie, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu. Posilňuje imunitný systém a znižuje alergie. Konopný olej sa obvykle uvádza ako výborný pomocník pre zdravé vlasy, nechty, nechtové lôžka a pokožku hlavy. Pravidelné užívanie oleja môže pomôcť pri problémoch s pokožkou hlavy (suchá pokožka, svrbenie, lupiny) a zlepšiť kvalitu vlasov a nechtov.

[viac o liečivých účinkoch]

V kuchyni

Konopný olej má typickú výraznú vôňu a ľahko orieškovú chuť. Používa sa výhradne za studena, buď na priamu konzumáciu, alebo na dochutenie šalátov, pomazánok, marinád a studených omáčok, rovnako ako dochucovadlo do záliviek a už hotových pokrmov teplej kuchyne, napr. na zemiaky alebo ryžu. 

Pre zaujímavosť

Konopný olej obsahuje až 80% polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), čo zaraďuje konopný olej na absolútnu špičku medzi rastlinnými olejmi. Pre porovnanie druhý - slnečnicový olej obsahuje 70%, sójový 60%, repkový 30% a olivový 10%.  Konopný olej obsahuje aj špeciálnu Omega-3 kyselinu SDA (kyselina stearidonová) a Omega-6 kyselinu GLA (kyselina gama-linolénová) a to ako jediný medzi bežnými jedlými rastlinnými olejmi. 

V porovnaní so špeciálnymi zdrojmi GLA alebo Omega 3 kyselín a pod., nehrozia žiadne zdravotné riziká, je dokonale vyvážený a nakoniec aj ekologický. Konopa je rastlina, ktorá sa radí k najekologickejšie pestovaným rastlinám vôbec.


Konopný olej

  • 9.72€
  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Slovensko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
900
Tuky [g]
99.9
Bielkoviny [g]
0.08