Proso (Panicum miliaceum), je jedna z najstarších kultúrnych rastlín na svete. Jeho pravlasťou je India a Čína (tam patrí medzi päť posvätných semien). Nelúpané proso sa používa ako krmivo pre exotické vtáctvo. Pšeno je potravinárska surovina, ktorá je vyrábaná lúpaním prosa. Vznikajú tak žlté guľôčky s priemerom asi jeden milimeter. Už starí Egypťania a Gréci z nich robili chlieb, pivo a liehoviny. Proso bývalo jednou z hlavných súčastí jednoduchej ľudovej stravy. Slovania ho denne používali na prípravu výživných kaší, polievok a placiek. 

Pšeno a naše zdravie

Pšeno má vysoký obsah fosforu a je bohaté na horčík, meď, vápnik a vitamíny sk. B. Pšeno teda pôsobí proti depresiám a únave. Lieči žalúdok, pankreas aj slezinu, a preto je vhodné aj pri cukrovke. Svojím vysokým obsahom železa je výbornou potravinou pre chudokrvné deti i dospelých. Bohatosťou minerálov je vhodné pri stavoch vyčerpanosti, po chorobách a úrazoch, pre diétnu stravu pri alergiách, poruchách trávenia.

Významnou prednosťou pšena je prirodzene bezlepkové a ako jediná obilnina pôsobí v našom organizme zásadotvorne. Z hľadiska trávenia je vhodnejšie pre kombináciu s ovocím ako ryža.

V kuchyni

Z múky sa dá upiecť výborné pečivo, placky a rôzne sladké sušienky. Má mierne sladkú orechovú chuť.

Pšenová múka rýchlo oxiduje, neodporúča sa dlho ju skladovať.
Pšenová múka

  • 2.12€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Česko

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
373
Tuky [g]
3,3
Sacharidy [g]
73
Bielkoviny [g]
9