Proso (Panicum miliaceum), je jedna z najstarších kultúrnych rastlín na svete. Jeho pravlasťou je India a Čína (tam patrí medzi päť posvätných semien). Nelúpané proso sa používa ako krmivo pre exotické vtáctvo. Pšeno je potravinárska surovina, ktorá je vyrábaná lúpaním prosa. Vznikajú tak žlté guľôčky s priemerom asi jeden milimeter. Už starí Egypťania a Gréci z nich robili chlieb, pivo a liehoviny. Proso bývalo jednou z hlavných súčastí jednoduchej ľudovej stravy. Slovania ho denne používali na prípravu výživných kaší, polievok a placiek. 

Pšeno a naše zdravie

Pšeno má vysoký obsah fosforu a je bohaté na horčík, meď, vápnik a vitamíny sk. B. Pšeno teda pôsobí proti depresiám a únave. Lieči žalúdok, pankreas aj slezinu, a preto je vhodné aj pri cukrovke. Svojím vysokým obsahom železa je výbornou potravinou pre chudokrvné deti i dospelých. Bohatosťou minerálov je vhodné pri stavoch vyčerpanosti, po chorobách a úrazoch, pre diétnu stravu pri alergiách, poruchách trávenia.

Významnou prednosťou pšena je prirodzene bezlepkové a ako jediná obilnina pôsobí v našom organizme zásadotvorne. Z hľadiska trávenia je vhodnejšie pre kombináciu s ovocím ako ryža.

V kuchyni

Pšeno má veľmi široké využitie.  Najprv ho dôkladne umyte a sparte vo vriacej vode. Následne prepláchnite studenou vodou, nechajte odkvapkať a uvarte v jeden a pol násobku osolenej vody alebo v mlieku. Varením sa jeho objem viacnásobne zväčší, preto si pripravte dostatočne veľkú nádobu na jeho prípravu. Netreba ho variť dlho, stačí na to približne 15 minút. Pšeno sa dá pripraviť na rôzne spôsoby ako príloha k mäsitým jedlám (namiesto ryže) alebo ako samostatné jedlo, ako závarka – do polievok, knedlí, náplní, nátierok, kaší, placiek, šalátov, omáčok, pečiva a dezertov, rizoto, na sladko, nákyp s ovocím.

Recepty

Pre zaujímavosť

Ako prevencia pre zdravé zuby sa odporúča každé ráno požuť jednu čajovú lyžičku surového pšena a zapiť ju vodou alebo čajom.
Pšeno

  • 1.43€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Ukrajina

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
361
Tuky [g]
4.2
Sacharidy [g]
73.1
Bielkoviny [g]
11.02