Jesť či nejesť mäso?

05.02.2021
  • Jesť či nejesť mäso?

U nás vo firme sme mali doteraz jednu vegetariánku a ostatní traja mäso jedli. Janči sa však rozhodol vrátiť ku svojim vegetariánskym koreňom. Týmto rozhodnutím sa pomer vyrovnáva. Príčiny prečo ľudia mäso nejedia je viacero, myslíme si však že sú dve hlavné, ktoré vo svete prevládajú. Niekto neje mäso kvôli zdraviu, iní zasa kvôli súcitu so zvieratami. Toto platí prevažne na západe, resp. v tej bohatej časti sveta kam patríme aj my, kde je mäsa dostatok. Pomaly sa však začína objavovať aj tretí dôvod a to je ekológia. A to bol aj Jančiho dôvod.

Uhlíková stopa mäsa je obrovská.

My v BezOdpadu sa snažíme znižovať náš negatívny vplyv na planétu, ale žiaľ autá nevieme ihneď prestať používať, pretože bývame na dedine. Dokonca ani jednorazové plasty nevieme úplne eliminovať.  Zato však prestať jest mäso nie je až také náročné. Áno sú rôzni ľudia, s rôznymi telesnými konštitúciami, ale predstavte si, že by bola vojna a mäsa by bolo málo. Neumreli by sme. Boli by sme radi za hocijakú stravu.

Tak ako je to s tým zdravotným aspektom?

Sú ľudia ktorí, tvrdia, že mäso v črevách zahníva a nie je pre nás nevyhnutné. Sú však aj ľudia, ktorí tvrdia, že mäso je esenciálna súčasť našej stravy. Myslíme si, že tu sa netreba rozprávať ani čítať veľa teórie. Tu sa jednoducho treba pozorovať. Ako sa cítite keď jete mäso každý deň? A ako sa cítite keď ho jete 1x do týždňa?  A čo keď ho vyradíte úplne. Po pár mesiacoch sami na sebe zistíte kedy ste sa cítili najlepšie. Ak k tomu potrebujete západnú vedu, dajte si zmerať krv a všetky ostatné parametre u doktora. Telo vám samé povie čo je pre neho najlepšie. Reči typu: homo sapiens sú lovci a zberači sú príliš veľké zjednodušovanie.

Etika vegetarianstva


Etický dôvod nejedenia mäsa vychádza zo súcitu a zodpovednosti voči všetkému živému. Keby sme si všetko skonzumované mäso museli sami chovať, nejedli by sme ho tak veľa. Zvieratá by mali prirodzenejší výbeh. Prirodzenejšiu stravu a boli by v bližšom kontakte s ľuďmi, čo by tiež prispelo k ich lepšiemu životu. Už to by viedlo k zníženiu zabíjania. Ľudia s naozaj rozvinutým súcitom voči živým bytostiam ich zabiť nedokážu vôbec.

Ekológia nejedenia mäsa

Teraz pridáme aj pár faktov, nie len naše osobné názory. Už len základný internetový prieskum vám ukáže, že hovädzie a jahňacie mäso má najvyššiu uhlíkovú stopu spomedzi všetkých potravín. Čo je uhlíková stopa sa dočítate
TU. Oxid uhličitý (CO2) nie je to jediný plyn, ktorý otepľuje planétu. Ostatné plyny (ako metán ktorý produkujú zvieratá, oxidy dusíka a pod.) sa prerátavajú na merné jednotky CO2. Posledné výskumy z roku 2020 ukazujú, že vedci spravili pár chýb. Napríklad tým, že zabudli zarátať životnosť metánu (krátka) voči životnosti oxidu uhličitého (dlhá) a tak sú tie kravičky so všetkým tým vyprodukovaným metánom ekologickejšie ako sa na prvý pohľad zdalo. Stále však platí, že mäso má najväčšiu uhlíkovú stopu. Najlepšie je to vidieť v príkladoch kde je to prerátané na kalorie. Napríklad na 1000Cal jahnacini pripadá 20.9Kg CO2, zatial čo na tých istých 1000 kalorií kravička vyprodukuje len 13.8Kg CO2. Veľý rozdiel? Hm, ale všetko ostatné sú už len jednociferné čísla, a taká šošovica už „vyprodukuje“ len 0.8Kg CO2/1000kal. Vidíte ten rozdiel? To je 26x menej! A vy ste pritom rovnako najedení a prijali ste rovnaký podiel kalórii!
Aha, teraz si mnohí asi hovoríte a čo bielkoviny!? Predsa mäso má najviac bielkovín. Nuž to nie je pravda. Je to podobný mýtus ako, že kravské mlieko je potrebné pre vývoj kostí! Napríklad 100g šošovice obsahuje 24g bielkovín a Hovädzia sviečková 22g. Nie je to veľký rozdiel, ale pri bielkovinách každý gram zaváži, pretože priemerný denný prísun je okolo 60g. Pozrite si tento graf. Ďalšie argumenty sú vitamín B, Zinok, Aminokyseliny... same story! Áno mäso ich obsahuje, ale aj iné potraviny ich obsahujú. A opäť mnohé v oveľa väčších množstvách. Výhoda mäsa je, že ak to s ním človek nepreháňa, tak naozaj dostane do svojho tela všetko potrebné bez toho aby musel veľa rozmýšľať nad pomerom Amínokyselín, gramoch proteínu a iných zložitých biochemických reakciách vo svojom tele.  Ak sa niekomu nechce si o tom veľa zisťovať a má pocit, že by nejedením mäsa hazardoval zo svojim zdravím, tak je pre neho najjednoduchšie mäso konzumovať. Súhlasím. Mám však k tomu zopár keby:

  1.         Keby nás nebolo 7 miliárd
  2.         Keby sme mäso nejedli 3x denne, každý deň v roku!
  3.         Keby sme si svoje mäso vychovali sam        
  4.              Alebo aspoň keby sme sa chovali k zvieratám s rešpektom.
Konzumácia mäsa neustále rastie. Už to nie je ako pred pár desaťročiami, či pred 100 rokmi! Je nás oveľa viac a zároveň oveľa viac ľudí mäso konzumuje pravidelne! Takže mäsokombináty nestíhajú nasýtiť dopyt. Alebo doplniť našu nenásytnosť?

Na záver niečo pre fajnšmekrov.

Minule som sa na túto tému bavil s Jožkom Fekiačom z Divokých záhrad.  On je nadšený mäsožrút a tak bola diskusia viac ako plodná. Podľa neho výskumy zaoberajúce sa uhlíkovou stopou mäsa, nezahŕňajú faktory typu: keď krava žuje trávu, tak má krk pri zemi a tak jej grgy (ktoré sú spolu s prdmi hlavným zdrojom CO2 stopy hovädzieho) sú sčasti absorbované špeciálnymi metán-papajúcimi baktériami v zemi. Kravy totiž produkujú enormné množstvo metánu vo svojom prvom žalúdku a metán je 34x silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý. Čiže voľne sa pasúca krava má oveľa nižšiu uhlíkovú stopu ako krava čo slnko sveta nevidí. Alebo ovce. Však spásajú trávu, ktorú potom nemusíme kosiť benzínovými kosačkami. A čo doprava? Bežné hovädzie je z Argentíny. Samozrejme väčšina mäsa je balená v plaste. Čiže nie je mäso, ako mäso. Ak si ho dochováte sami, jeho uhlíkovú stopu určite zmierňujete. K čomu sme s Jožkom dospeli bolo, že bežné štatistiky sa zameriavajú na mestského konzumenta a ten si teda svoje mäso dochovať nemôže, ani bežný majiteľ domu neprestane kosiť svoju trávičku hneď ako prerastie nad 2cm ultra rovnou kosačkou. Porovnávať však uhlíkové stopy jednotlivých ľudí –mestských, dedinských, farmárskych vôbec nie je jednoduché. Takže do tejto problematiky sa púšťať už nebudeme.  

Ja som sa rozhodol za seba. Rok mäso jesť nebudem. Mám tak lepší pocit. Je to pre mňa jednoduchšie ako nepoužívať auto a aspoň svojou troškou prispievam k lepšej budúcnosti.
 
 
 

Related Blogs


Uhlíková stopa
2311

Uhlíková stopa

Toľko sa o nej hovorí až je z toho synonymum pre ekologickosť, resp. neekologickosť našich činností, alebo predmetov ktoré používame. Hovorí sa o uhlíkovej stope lietania, uhlíkovej stope spotrebičov, uhlíkovej stope potravín.Čo to znamená?
Čítať ďalej

DEPO dopravca - výber výdajného miesta
×
D.A. Press Malacky (centrála)
Topas D.A. Ružomberok (centrála)
Topas Žilina (centrála)
Toppres Banská Bystrica (centrála)
T-press Trnava (centrála)
Bresman Dubnica nad Váhom (centrála)
Mediapress Lúčenec (centrála)
Royal Press Nitra (centrála)
Dubnica nad Váhom Nám. Matice Slovenskej Polyf. objekt Infinity Trust (Bresman)
Kaufland Trenčín (TABAK PRESS)
OC Max Trenčín (TABAK PRESS)
OP Centrum Púchov (TABAK PRESS)
Kaufland Bánovce nad Bebravou (TABAK PRESS)
OC Korzo Prievidza (TABAK PRESS)
Lučenec Autobusová stanica (Mediapress Lúčenec)
OD Prior Lúčenec (TABAK PRESS)
Kaufland Kežmarok (TABAK PRESS)
OC Madaras Spišská Nová Ves (TABAK PRESS)
OD Max Poprad (TABAK PRESS)
Tesco Kežmarok (TABAK PRESS)
Tesco Spišská Nová Ves (TABAK PRESS)
Kaufland Ružomberok (TABAK PRESS)
Tesco Ružomberok (TABAK PRESS)
Kaufland Liptovský Mikuláš (TABAK PRESS)
Kaufland Žilina (TABAK PRESS)
Tesco Žilina Košická (TABAK PRESS)
Žilina OC MIRAGE (TABAK PRESS)
Tesco Žilina Obvodova (TABAK PRESS)
Tesco Čadca (TABAK PRESS)
Rajec Sládkovičova (Topas)
OC Tulip Martin (TABAK PRESS)
Banská Bystrica 29. augusta žel. stanica (Toppres)
Zvolen T.G.Masaryka žel. stanica (Toppres)
Žiar nad Hronom Štefana Moyzesa (Toppres)
Billa Nitra (TABAK PRESS)
Kaufland Levice(TABAK PRESS)
Kaufland Nitra (TABAK PRESS)
Kaufland Partizánske (TABAK PRESS)
Lidl Topoľčany (TABAK PRESS)
Galéria Mlyny Nitra (TABAK PRESS)
Tesco Zlaté Moravce (TABAK PRESS)
Krupina Obchodná (Toppres)
Žarnovica (Toppres)
OD Prior Zvolen (TABAK PRESS)
Kaufland Zvolen (TABAK PRESS)
Banská Bystrica Sládkovičova (Toppres)
Banská Štiavnica (Toppres)
Tesco Brezno (TABAK PRESS)
Europa II Banská Bystrica (TABAK PRESS)
Slovenská Ľubča (Toppres)
Tesco extra Zvolen (TABAK PRESS)
Kaufland Banská Bystrica Ľ. Štúra (TABAK PRESS)
Europa Zvolen (TABAK PRESS)
Tesco Hlohovec (TABAK PRESS)
Billa Trnava Hospodárska (TABAK PRESS)
OC Arkádia Trnava (TABAK PRESS)
Bratislava Vrakuňa Rajecká (Mediapress Bratislava)
Vienna Gate Bratislava Kopčianska (TABAK PRESS)
MEDIAPRESS Bratislava spol. s r.o. Tesco Bratislava Zlaté Piesky
Tesco Bratislava Lamač Lamačská cesta (TABAK PRESS)
Vivo! 2 GG Bratislava Cigar club (TABAK PRESS)
Bratislava Lamač Malokarpatské nám. (Mediapress Bratislava)
Kaufland Bratislava Trnavská (TABAK PRESS)
Kaufland Bratislava Petržalka Jantárová (TABAK PRESS)
Bratislava Hlavná stanica Vestibul (Mediapress Bratislava)
Billa Bratislava Dlhé diely Ľ. Fullu (TABAK PRESS)
Kaufland Nové Zámky (TABAK PRESS)
Nové Zámky Bitunkova (D.A. Czvedler)
Šamorín DA CZVEDLER, Gazdovsky rad -TABAK v Dome služieb)
OC Molo Pezinok (TABAK PRESS)
Aupark Piešťany (TABAK PRESS)
OD Prior Piešťany (TABAK PRESS)
Kaufland Piešťany (TABAK PRESS)
Tesco Piešťany (TABAK PRESS)
Tesco Gabčíkovo (TABAK PRESS)
Lidl Bernolákovo (TABAK PRESS)
Tesco Galanta (TABAK PRESS)
Tesco Komárno (TABAK PRESS)
Tesco Malacky (TABAK PRESS)
Kaufland Malacky (TABAK PRESS)
Tesco Košice Trolejbusova (TABAK PRESS)
Tesco Košice Napájadlá (TABAK PRESS)
Kaufland Košice Popradská (TABAK PRESS)
Tesco Trebišov (TABAK PRESS)
Kaufland Trebišov (TABAK PRESS)
Aupark I Košice Prízemie (TABAK PRESS)
Rimavská Sobota autobusová stanica (Mediapress Lúčenec)
Tesco Revúca (TABAK PRESS)
Tesco Rimavská Sobota (TABAK PRESS)
Veľký Krtíš SNP (Mediapress Lúčenec)
Kocka Senec (TABAK PRESS)
Bratislava Račianske Mýto (Mediapress Bratislava)
Kaufland Čadca (TABAK PRESS)
CKD Market Trnava (TABAK PRESS)
Kocka Turčianske Teplice (TABAK PRESS)
OP Centrum Brezno ČSA (TABAK PRESS)
Retro Bratislava Nevädzova (TABAK PRESS)
Pred OD Kocka Modra (D.A.Czvedler)
Bory Mall Bratislava (TABAK PRESS)
Nová Dubnica Mierové nám. Pri autobusovej zastávke na smer Dubnica nad Váhom (Bresman)
CBA Kocka, Bratislava Nám. Sv. Rozálie (TABAK PRESS)
Kaufland Bratislava Harmincová (TABAK PRESS)
Lidl Bratislava Galvániho (TABAK PRESS)
Lidl Šurany (TABAK PRESS)
Centrum Zvolen A.Sládkoviča (TABAK PRESS)
M-park Považská Bystrica Centrum (Topas)
OC Tip Top Košice (TABAK PRESS)
Kaufland Košice Napájadlá (TABAK PRESS)
Kaufland Dolný Kubín (TABAK PRESS)
OD Idea Žilina (TABAK PRESS)
Rajecké Teplice (Topas)
Tesco Považská Bystrica (TABAK PRESS)
Žilina Bernoláka (Topas)
OD Galéria Lúčenec (TABAK PRESS)
OC Max Trnava (TABAK PRESS)
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s. (centrala)
MEDIAPRESS Bratislava spol. s r.o. (centrala)
Námestovo nástupište SAD (stánok TOPAS D.A.)
Centro Nitra (TABAK PRESS)
Kaufland Topoľčany (TABAK PRESS)
Kaufland Pezinok(TABAK PRESS)
Bratislava Tuffi Záhradnícka (Mediapress Bratislava)
Bratislava NC Glavica (TABAK PRESS)
Bratislava Slnečnice(Mediapress Bratislava)
LIDL MALACKY (TABAK PRESS)
Modra Štúrová (D.A. Czvedler)
Šaľa DA CZVEDLER ATEX, TABAK Hlavná ulica
Trnava Clementisa (TABAK PRESS)
novinový stánok Hnúšťa (Mediapress Lučenec)
novinový stánok Klenovec (Mediapress Lučenec)
novinový stánok Poltár (Mediapress Lučenec)
novinový stánok Tisovec ( Mediapress Lučenec)
novinový stánok Tornaľa (Mediapress Lučenec)
autobusová stanica Revúca (Mediapress Lučenec)
Kaufland Hlohovec (TABAK PRESS)
Billa Bratislava Nobelovo (TABAK PRESS)
Bratislava Blumental pasáž (Mediapress Bratislava)
Billa Ťahanovce Košice (TABAK PRESS)
Bratislava Avion Ivanská cesta(TABAK PRESS)
City Park Trnava (TABAK PRESS)
ŽST veľká Trnava (TABAK PRESS)
Bratislava Trafika Trnavské mýto podchod (Mediapress Bratislava)
CITY PARK Rovinka (TABAK PRESS)
námestie Slobody, Nová Baňa (ROYAL PRESS)
OC SOFI Trnava (TABAK PRESS)
Banská Bystrica Fatranská (Toppres)
Trnava Evanjelický dom (TABAK PRESS)
Sečovce Nám. Cyrila a Metoda (Kapa press)
Trenčianske Teplice KAVIAREŇ BRESCAFÉ pred OD TESCO (Bresman)
Čierna nad Tisou Hlavná (Kapa press)
OD Max Skalica (TABAK PRESS)
Brezová pod Bradlom (T-PRESS)
Vedľa NEMOCNICE Nové Mesto nad Váhom (Bresman)
Čachtice (Bresman), Trafika,Malinovského ul.
Tesco Myjava (TABAK PRESS)
Sotiná Senica (T-PRESS)
TESCO Senica (TABAK PRESS)
Kaufland Senica (TABAK PRESS)
Stará Turá SNP (Bresman), Stánok pri Sporiteľni
Trafika Levoča námestie Majstra Pavla (Mediapress Poprad)
Detva Štúrova (Toppres)
OC Lúčky Nitrianske Hrnčiarovce (TABAK PRESS)
OZC MAX Dunajská Streda (TABAK PRESS)
OC DODO Michalovce (TABAK PRESS)
Tesco Kúty (TABAK PRESS)
ShopBox Košice (TABAK PRESS)
predajňa Malacky ( D.A. PRESS, spol. s r.o.)
Terno Nové Zámky, Jánošíkova 2 (TABAK PRESS)
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Bratislava – Petržalka MD
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Bratislava – Galvaniho MD
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Bratislava – Ružinov MD
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Senec MD
Retail park Trstená (Topas D.A. Ružomberok)
VV, Nemocnica (KAPA-PRESS)
VV,Čemerné (KAPA-PRESS)
HN Kaufland (TABAK PRESS)
PO Hypernova (TABAK PRESS)
PO SAD (KAPA-PRESS)
PO, Hollého (KAPA-PRESS)
VV, 1.máj (KAPA-PRESS)
HE, 26.novembra (KAPA-PRESS)
HE, Nemocnica (KAPA-PRESS)
PO, DÚ (KAPA-PRESS)
PO Mirka Nešpora (KAPA-PRESS)
Trafika NS Centrum-oproti zdravotnému stredisku (KAPA-PRESS)
SB Kaufland (TABAK PRESS)
SP SNP (KAPA-PRESS)
VV AOC (KAPA-PRESS)
PO Kniha (Kapa Dab)
PO Levočská , Sídl. II (KAPA-PRESS)
PO Eperia (TABAK PRESS)
PO MAX (TABAK PRESS)
BJ, Fučíkova (KAPA-PRESS)
PO Tačevská (KAPA-PRESS)
BJ, Kaufland (TABAK PRESS)
Bardejovské Kúpele (TABAK PRESS)
SK, Goldbergerova (KAPA-PRESS)
SK, 8.mája (KAPA-PRESS)
SV, Študentská (KAPA-PRESS)
Medzilaborce (Kapa-Press)
M.R.Štefánika, Hnúšťa (Mediapress Lučenec)
Sídlisko Rimava, pri CBA, RS (Mediapress Lučenec)
Trafika Presscafé, Kubínyiho námestie, Lučenec (TABAK PRESS)
PO Opál (TABAK PRESS)
KAPA-PRESS MD : KEHL2110 Hlavný sklad PO
Ilava KAVIAREŇ PressCafé, OC IDEA
Babičkina záhrada s.r.o. - Dobromysel, NR Priehradná 1, MD
Valivé ložiská P & M, s. r. o., BA Odborárska 1.
Xena SW, spol. s r.o. - Jasmínka, ZA Predmestská 18, MD
Mgr. Marián Brida - Deska, TT Halenárska 3, MD
RMdoor, s.r.o. - Kinekus, NR Bratislavská 35, MD
SCK s.r.o. ,BA Kempelenova 2, MD
Ing. František Javorík, E-DATASHOP, MT Jilemnického 4003/47, MD
OC Račan (Mediapress Bratislava)
Milan Buday ml. - Penzión Senec **, SC Slnečné jazerá 2604/167, MD
KON - RAD spol. s r.o., BA Cesta na Senec 15725/24
KON - RAD spol. s r.o., OC Kocka Modra Dukelská 40
KON - RAD spol. s r.o., SC Fučíkova 4240/8
MAGNET PRESS, SLOVAKIA s.r.o.,BA Šustekova 8
FLORABEL s. r. o. - KVETY BA Kubačova 1, MD
Trafika Presscafé SAD Šafáriková, Tornaľa (TABAK PRESS)
Marian Vajda - Maja1001 Šahy SNP 21, MD
Dos Amigos s. r. o. - Malé Kafé., BA Malokrasňanská 2 MD
Piešťany Pri Kocke (TABAK PRESS)
PO, OC Novum, (KAPA-PRESS)
Palárikova, Čadca (Topas)
Jana Milicháčová - Kvetinárstvo, BA, Eisnerova 52A
Kaufland Spišská Nová Ves (TABAK PRESS)
Prior BB (Toppres)
Vybraná pobočka