Hoax Busters

01.09.2021
  • Hoax Busters

Hoax

Ako dlho poznáte slovo Hoax? Aj keď táto otázka vlastne nie je podstatná. Podstatné si mnohí z vás už všimli: v posledných rokoch sa jeho používanie výrazne zvýšilo. Čo to prináša do priestoru? Ako to mení vnímanie písaného aj hovoreného slova? Poďme sa zatúlať do filozofovania o pravde, nepravde, úprimnosti a uvidíme kam ešte.


Pravda

Čo myslíte existuje Absolútna pravda? Ja si myslím, že áno. Avšak tým, že ju dávame do slov, tak z nej robíme niečo subjektívne a tým ju mierne okresávame, čo v podstate vedie k jej skresleniu, čo znamená, že absolútna pravda neexistuje.  Existuje teda 7 miliárd individuálnych právd? Asi ide o to aké sú kritéria, aké sú naše základné axiómy. Niekto je viac na tú hmatateľnú realitu, iného viac zaujímajú emócie, niekto zas vníma nehmotné fenomény. Takýto rôzny ľudia majú rôzne pohľady na svet okolo nás.
Určite sa zhodneme že základné fyzikálne zákony platia. Čo však s tými metafyzickými? Alebo čo s tými, ktoré sú tak jemné, že ich ešte nedokážeme presne merať? Nehovorím o spirituálnych zážitkoch. Stále mám na mysli hard science, vedu,  úplne najnovšiu vedu. Tam kde ešte nevieme či je to tak, alebo onak. Aj tu je veľa priestoru na podľahnutie ilúzie. Vtedy prichádza na rad intuícia a cit.
A čo tak soft science? Vieme presne povedať kto je šialený a kto naopak geniálny? Alebo vieme presne opísať čo prebieha v tele počas zamilovanosti? Počas hnevu? Počas choroby? Keď niekto vidí, že mu akupunktúra pomáha tak je to šarlatán? Keď niekto používa homepatiu je naivný?  

Ghost Busters

Veľa sa bojuje za pravdu, veľmi sa snažíme vyvracať klamstvá. Prichádza nová vlna krotiteľov Klamov. Ty starší z vás si určite spomeniete na Ghost busters. Dnes krotíme Hoaxy. Je to ušľachtilé, pretože internet prináša veľké nebezpečenstvo v podobe nekontrolovateľných textov. Každý môže byť potenciálne pravdiví, každý môže byť mylný. Ako sa v tom vyznať? Šíria sa aj evidentné bludy ako, že zem je rovná a sú ľudia ktorý tomu veria. Naopak keď vyvrátime hoax, napríklad, že prezidentka má židovský nos, tak je to verejne prospešné. Moderná digitálna technika umožňuje sfalšovať už aj hlas a nakrútiť tzv. deep fake videa. Tak nastupujú Krotitelia hoaxov a verejne tieto správy demontujú. Avšak súčasne s týmito pozitívnymi výsledkami našich slávnych bojovníkov za pravdu sa dostávame aj na tenký ľad, keď už informácie, ktoré vyvracajú nie sú tak ľahko kvantifikovateľné, nie sú tak jasne proti newtonovským zákonom, prípadne základným morálnym princípom. Príkladov by bolo viac, ale v súčasnosti najlepší je očkovanie. Aj keď tejto téme by som sa radšej vyhol, nedá sa mi nevyjadriť sa.

Nezodpovední?

Pokiaľ si na nádchu dáte tabletku, na bolesť tabletku, na horúčku antibiotika, na kašeľ sirup, na vyrážku kortikoidy a podobne, tak si asi proti Corone dáte očkovanie. A príde vám to úplne prirodzené. V lepšom prípade s úžasom pozorujete ľudí, ktorí si očkovanie nechcú dať. V horšom prípade ich začnete označovať za nezodpovedných.  A šup s nimi do jedného vreca tzv. antivaxerov, tých čo podľahli hoaxom, nerozumejú pravde, sú zaslepení  a kto vie čo ešte.  Je pravda, že hoaxov ohľadom očkovania je spústa. A je aj spústa ľudí ktorí im veria.


Hĺbka vnímania

Je však aj veľa ľudí, ktorí majú svoje vnútorné vnímanie samých seba na úplne inej úrovni. Neočkujú sa nie kvôli čipom, alebo Kotlebovi, alebo strachu z krvných zrazenín, alebo nedôvere voči Gatsovi. Neočkujú sa lebo dlhé roky pracovali na svojej imunite. Nie však športovaním, alebo zdravou výživou. Teda, nie len. Skôr bdelým pozorovaním. Kultivovaním vnútornej energie. Neočkujú sa rovnako ako si nedávajú paralen keď ich bolí zub, nedávajú si ani coldrex keď majú horúčku. Majú svoj vnímanie, svoje pocity, svoje vedomie svojich vnútorných procesov. Majú veľmi hlboké, avšak veľmi nehmatateľné dôvody prečo tak konajú. A ich teraz lynčuje dav, označuje ich za nezodpovedných, slepých. Treba na nich správne zapôsobiť, otvoriť im oči aby nepodliehali hoaxom. A potom! Potom bude konečne 90% populácie zaočkovanej a budeme mať stádovú imunitu, neskolabuje nám zdravotníctvo, bude tu raj na zemi! Počul som vyjadrenie, že očkovanie za cca 50€ vie ušetriť 2000€, čo je suma koľko stojí hospitalizácia covidových pacientov. Ako to, že to niektorí nevidia, nechápu? Niektoré veci sa však nedajú kvantifikovať. Nemôžeme porovnávať neporovnateľné. Títo ľudia, možno nikdy neboli v nemocnici a už dávno svojich 2000€ štátu ušetrili. Na druhej strane tí čo cmúlajú tabletky jedna radosť  zaťažili našu planétu nesmiernym množstvom zbytočnej výroby obalových materiálov, hodinami práce výskumníkov a vedcov, hodinami laboratórnych výskumov, tonami benzínu na prepravu liekov po svete, energií potrebnej na vykurovanie lekární... to sú 10 tisíce, možno 100tisíce... ale kvantifikovať presne sa to nedá!


Vyváženosť

Na začiatku sa mi páčila honba proti hoaxom. Teraz v nej vidím aj nebezpečenstvo. Buďme k sebe úprimní. Koľko je za tým strachu zo smrti? Strachu zo straty kontroly? Koľko biznisu? A koľko ozajstnej lásky k ľudom? Láska nechce nikomu nič vnucovať. To robí chtivosť. 

Vidím ako sa tu mrhá zdrojmi. Toľko peňazí, toľko času, toľko ľudskej energie! Milióny na očkovanie, testovanie, lotériu, rúška, správy, noviny, rokovania vlády, lockdowny, vyhlásenia... a pritom tu máme organizácie venujúce sa cvičeniam, meditáciám, zdravej výžive ktoré zápasia o prežitie, alebo to robia z nadšenia a vlastných zdrojov. Máme tu školy a vzdelávacie inštitúcie, ktoré majú minimum financií a fungujú v otrasných podmienkach. Keby sa všetka, alebo aspoň časť tej energie vložila do osvety proti fast foodom, dôležitosti pohybu, vitamínu D, dlhodobého staraniu sa o zdravie. Keby sme legislatívne obmedzili moc supermarketov a nemrhali neustálim upravovaním covid-automatu. Keby sme zamedzili tvorbe zbytočných plastov. Keby sme sa s rovnakou vervou angažovali proti znečisťovaniu prostredia, kardio-vaskulárnym ochoreniam, alebo obezite. Keby ten čas, slová, peniaze boli rovnomerne rozložené, tak nepoviem ani slovo. Každý má svoj názor, každý má svoju pravdu. Keď niekto cíti, že očkovanie je ten správny smer, nech sa mu venuje. Sú ľudia, ktorým zachráni život. Ale potrebujú ho naozaj všetci? Aj 12ročné deti? Aj tretiu dávku? Nie sú to len také strieľania do neprebádaných vôd? Sú to naozaj overené fakty? 

Ako to tu ukončiť aspoň trochu pozitívne? Asi, že poďme krotiť duchov a nie ľudí. 

 

DEPO dopravca - výber výdajného miesta
×
D.A. Press Malacky (centrála)
Topas D.A. Ružomberok (centrála)
Topas Žilina (centrála)
Toppres Banská Bystrica (centrála)
T-press Trnava (centrála)
Bresman Dubnica nad Váhom (centrála)
Mediapress Lúčenec (centrála)
Royal Press Nitra (centrála)
Dubnica nad Váhom Nám. Matice Slovenskej Polyf. objekt Infinity Trust (Bresman)
Kaufland Trenčín (TABAK PRESS)
OC Max Trenčín (TABAK PRESS)
OP Centrum Púchov (TABAK PRESS)
Kaufland Bánovce nad Bebravou (TABAK PRESS)
OC Korzo Prievidza (TABAK PRESS)
Lučenec Autobusová stanica (Mediapress Lúčenec)
OD Prior Lúčenec (TABAK PRESS)
Kaufland Kežmarok (TABAK PRESS)
OC Madaras Spišská Nová Ves (TABAK PRESS)
OD Max Poprad (TABAK PRESS)
Tesco Kežmarok (TABAK PRESS)
Tesco Spišská Nová Ves (TABAK PRESS)
Kaufland Ružomberok (TABAK PRESS)
Tesco Ružomberok (TABAK PRESS)
Kaufland Liptovský Mikuláš (TABAK PRESS)
Kaufland Žilina (TABAK PRESS)
Tesco Žilina Košická (TABAK PRESS)
Žilina OC MIRAGE (TABAK PRESS)
Tesco Žilina Obvodova (TABAK PRESS)
Tesco Čadca (TABAK PRESS)
Rajec Sládkovičova (Topas)
OC Tulip Martin (TABAK PRESS)
Banská Bystrica 29. augusta žel. stanica (Toppres)
Zvolen T.G.Masaryka žel. stanica (Toppres)
Žiar nad Hronom Štefana Moyzesa (Toppres)
Billa Nitra (TABAK PRESS)
Kaufland Levice(TABAK PRESS)
Kaufland Nitra (TABAK PRESS)
Kaufland Partizánske (TABAK PRESS)
Lidl Topoľčany (TABAK PRESS)
Galéria Mlyny Nitra (TABAK PRESS)
Tesco Zlaté Moravce (TABAK PRESS)
Krupina Obchodná (Toppres)
Žarnovica (Toppres)
OD Prior Zvolen (TABAK PRESS)
Kaufland Zvolen (TABAK PRESS)
Banská Bystrica Sládkovičova (Toppres)
Banská Štiavnica (Toppres)
Tesco Brezno (TABAK PRESS)
Europa II Banská Bystrica (TABAK PRESS)
Slovenská Ľubča (Toppres)
Tesco extra Zvolen (TABAK PRESS)
Kaufland Banská Bystrica Ľ. Štúra (TABAK PRESS)
Europa Zvolen (TABAK PRESS)
Tesco Hlohovec (TABAK PRESS)
Billa Trnava Hospodárska (TABAK PRESS)
OC Arkádia Trnava (TABAK PRESS)
Bratislava Vrakuňa Rajecká (Mediapress Bratislava)
Vienna Gate Bratislava Kopčianska (TABAK PRESS)
MEDIAPRESS Bratislava spol. s r.o. Tesco Bratislava Zlaté Piesky
Tesco Bratislava Lamač Lamačská cesta (TABAK PRESS)
Vivo! 2 GG Bratislava Cigar club (TABAK PRESS)
Bratislava Lamač Malokarpatské nám. (Mediapress Bratislava)
Kaufland Bratislava Trnavská (TABAK PRESS)
Kaufland Bratislava Petržalka Jantárová (TABAK PRESS)
Bratislava Hlavná stanica Vestibul (Mediapress Bratislava)
Billa Bratislava Dlhé diely Ľ. Fullu (TABAK PRESS)
Kaufland Nové Zámky (TABAK PRESS)
Nové Zámky Bitunkova (D.A. Czvedler)
Šamorín DA CZVEDLER, Gazdovsky rad -TABAK v Dome služieb)
OC Molo Pezinok (TABAK PRESS)
Aupark Piešťany (TABAK PRESS)
OD Prior Piešťany (TABAK PRESS)
Kaufland Piešťany (TABAK PRESS)
Tesco Piešťany (TABAK PRESS)
Tesco Gabčíkovo (TABAK PRESS)
Lidl Bernolákovo (TABAK PRESS)
Tesco Galanta (TABAK PRESS)
Tesco Komárno (TABAK PRESS)
Tesco Malacky (TABAK PRESS)
Kaufland Malacky (TABAK PRESS)
Tesco Košice Trolejbusova (TABAK PRESS)
Tesco Košice Napájadlá (TABAK PRESS)
Kaufland Košice Popradská (TABAK PRESS)
Tesco Trebišov (TABAK PRESS)
Kaufland Trebišov (TABAK PRESS)
Aupark I Košice Prízemie (TABAK PRESS)
Rimavská Sobota autobusová stanica (Mediapress Lúčenec)
Tesco Revúca (TABAK PRESS)
Tesco Rimavská Sobota (TABAK PRESS)
Veľký Krtíš SNP (Mediapress Lúčenec)
Kocka Senec (TABAK PRESS)
Bratislava Račianske Mýto (Mediapress Bratislava)
Kaufland Čadca (TABAK PRESS)
CKD Market Trnava (TABAK PRESS)
Kocka Turčianske Teplice (TABAK PRESS)
OP Centrum Brezno ČSA (TABAK PRESS)
Retro Bratislava Nevädzova (TABAK PRESS)
Pred OD Kocka Modra (D.A.Czvedler)
Bory Mall Bratislava (TABAK PRESS)
Nová Dubnica Mierové nám. Pri autobusovej zastávke na smer Dubnica nad Váhom (Bresman)
CBA Kocka, Bratislava Nám. Sv. Rozálie (TABAK PRESS)
Kaufland Bratislava Harmincová (TABAK PRESS)
Lidl Bratislava Galvániho (TABAK PRESS)
Lidl Šurany (TABAK PRESS)
Centrum Zvolen A.Sládkoviča (TABAK PRESS)
M-park Považská Bystrica Centrum (Topas)
OC Tip Top Košice (TABAK PRESS)
Kaufland Košice Napájadlá (TABAK PRESS)
Kaufland Dolný Kubín (TABAK PRESS)
OD Idea Žilina (TABAK PRESS)
Rajecké Teplice (Topas)
Tesco Považská Bystrica (TABAK PRESS)
Žilina Bernoláka (Topas)
OD Galéria Lúčenec (TABAK PRESS)
OC Max Trnava (TABAK PRESS)
Mediaprint - Kapa Pressegrosso, a.s. (centrala)
MEDIAPRESS Bratislava spol. s r.o. (centrala)
Námestovo nástupište SAD (stánok TOPAS D.A.)
Centro Nitra (TABAK PRESS)
Kaufland Topoľčany (TABAK PRESS)
Kaufland Pezinok(TABAK PRESS)
Bratislava Tuffi Záhradnícka (Mediapress Bratislava)
Bratislava NC Glavica (TABAK PRESS)
Bratislava Slnečnice(Mediapress Bratislava)
LIDL MALACKY (TABAK PRESS)
Modra Štúrová (D.A. Czvedler)
Šaľa DA CZVEDLER ATEX, TABAK Hlavná ulica
Trnava Clementisa (TABAK PRESS)
novinový stánok Hnúšťa (Mediapress Lučenec)
novinový stánok Klenovec (Mediapress Lučenec)
novinový stánok Poltár (Mediapress Lučenec)
novinový stánok Tisovec ( Mediapress Lučenec)
novinový stánok Tornaľa (Mediapress Lučenec)
autobusová stanica Revúca (Mediapress Lučenec)
Kaufland Hlohovec (TABAK PRESS)
Billa Bratislava Nobelovo (TABAK PRESS)
Bratislava Blumental pasáž (Mediapress Bratislava)
Billa Ťahanovce Košice (TABAK PRESS)
Bratislava Avion Ivanská cesta(TABAK PRESS)
City Park Trnava (TABAK PRESS)
ŽST veľká Trnava (TABAK PRESS)
Bratislava Trafika Trnavské mýto podchod (Mediapress Bratislava)
CITY PARK Rovinka (TABAK PRESS)
námestie Slobody, Nová Baňa (ROYAL PRESS)
OC SOFI Trnava (TABAK PRESS)
Banská Bystrica Fatranská (Toppres)
Trnava Evanjelický dom (TABAK PRESS)
Sečovce Nám. Cyrila a Metoda (Kapa press)
Trenčianske Teplice KAVIAREŇ BRESCAFÉ pred OD TESCO (Bresman)
Čierna nad Tisou Hlavná (Kapa press)
OD Max Skalica (TABAK PRESS)
Brezová pod Bradlom (T-PRESS)
Vedľa NEMOCNICE Nové Mesto nad Váhom (Bresman)
Čachtice (Bresman), Trafika,Malinovského ul.
Tesco Myjava (TABAK PRESS)
Sotiná Senica (T-PRESS)
TESCO Senica (TABAK PRESS)
Kaufland Senica (TABAK PRESS)
Stará Turá SNP (Bresman), Stánok pri Sporiteľni
Trafika Levoča námestie Majstra Pavla (Mediapress Poprad)
Detva Štúrova (Toppres)
OC Lúčky Nitrianske Hrnčiarovce (TABAK PRESS)
OZC MAX Dunajská Streda (TABAK PRESS)
OC DODO Michalovce (TABAK PRESS)
Tesco Kúty (TABAK PRESS)
ShopBox Košice (TABAK PRESS)
predajňa Malacky ( D.A. PRESS, spol. s r.o.)
Terno Nové Zámky, Jánošíkova 2 (TABAK PRESS)
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Bratislava – Petržalka MD
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Bratislava – Galvaniho MD
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Bratislava – Ružinov MD
Internet Mall Slovakia s.r.o. - Predajňa Senec MD
Retail park Trstená (Topas D.A. Ružomberok)
VV, Nemocnica (KAPA-PRESS)
VV,Čemerné (KAPA-PRESS)
HN Kaufland (TABAK PRESS)
PO Hypernova (TABAK PRESS)
PO SAD (KAPA-PRESS)
PO, Hollého (KAPA-PRESS)
VV, 1.máj (KAPA-PRESS)
HE, 26.novembra (KAPA-PRESS)
HE, Nemocnica (KAPA-PRESS)
PO, DÚ (KAPA-PRESS)
PO Mirka Nešpora (KAPA-PRESS)
Trafika NS Centrum-oproti zdravotnému stredisku (KAPA-PRESS)
SB Kaufland (TABAK PRESS)
SP SNP (KAPA-PRESS)
VV AOC (KAPA-PRESS)
PO Kniha (Kapa Dab)
PO Levočská , Sídl. II (KAPA-PRESS)
PO Eperia (TABAK PRESS)
PO MAX (TABAK PRESS)
BJ, Fučíkova (KAPA-PRESS)
PO Tačevská (KAPA-PRESS)
BJ, Kaufland (TABAK PRESS)
Bardejovské Kúpele (TABAK PRESS)
SK, Goldbergerova (KAPA-PRESS)
SK, 8.mája (KAPA-PRESS)
SV, Študentská (KAPA-PRESS)
Medzilaborce (Kapa-Press)
M.R.Štefánika, Hnúšťa (Mediapress Lučenec)
Sídlisko Rimava, pri CBA, RS (Mediapress Lučenec)
Trafika Presscafé, Kubínyiho námestie, Lučenec (TABAK PRESS)
PO Opál (TABAK PRESS)
KAPA-PRESS MD : KEHL2110 Hlavný sklad PO
Ilava KAVIAREŇ PressCafé, OC IDEA
Babičkina záhrada s.r.o. - Dobromysel, NR Priehradná 1, MD
Valivé ložiská P & M, s. r. o., BA Odborárska 1.
Xena SW, spol. s r.o. - Jasmínka, ZA Predmestská 18, MD
Mgr. Marián Brida - Deska, TT Halenárska 3, MD
RMdoor, s.r.o. - Kinekus, NR Bratislavská 35, MD
SCK s.r.o. ,BA Kempelenova 2, MD
Ing. František Javorík, E-DATASHOP, MT Jilemnického 4003/47, MD
OC Račan (Mediapress Bratislava)
Milan Buday ml. - Penzión Senec **, SC Slnečné jazerá 2604/167, MD
KON - RAD spol. s r.o., BA Cesta na Senec 15725/24
KON - RAD spol. s r.o., OC Kocka Modra Dukelská 40
KON - RAD spol. s r.o., SC Fučíkova 4240/8
MAGNET PRESS, SLOVAKIA s.r.o.,BA Šustekova 8
FLORABEL s. r. o. - KVETY BA Kubačova 1, MD
Trafika Presscafé SAD Šafáriková, Tornaľa (TABAK PRESS)
Marian Vajda - Maja1001 Šahy SNP 21, MD
Dos Amigos s. r. o. - Malé Kafé., BA Malokrasňanská 2 MD
Piešťany Pri Kocke (TABAK PRESS)
PO, OC Novum, (KAPA-PRESS)
Palárikova, Čadca (Topas)
Jana Milicháčová - Kvetinárstvo, BA, Eisnerova 52A
Kaufland Spišská Nová Ves (TABAK PRESS)
Prior BB (Toppres)
Vybraná pobočka