Datle pochádzajú z oblasti Mezopotámie. Odhaduje sa, že datle sa pestujú dlhšie ako 5 tisíc rokov a píše sa o nich v Biblii aj v Koráne.  Pestuju sa aj v Egypte a Maroku v Indii, Pakistane, Kalifornii a na Kanárskych ostrovoch. V subtropických a púštnych oblastiach, ako je napríklad Severná Afrika a Blízky východ, sa jedná o jednu zo základných zložiek miestnej potravy. 

Datlová pasta je zložená so 100% datlí. 

Datle a naše zdravie

Datle sú bohatým a významným zdrojom vitamínu A a vitamínov B, draslíka, chlóru, železa a medi. Jedná sa o bohatý a rýchly energetický zdroj pre ľudský organizmus, sú tvorené prevažne zo sacharidov, ktoré sú zastúpené v podobe prírodných cukrov až 70% a nízkym obsahom vody. Datle sú považované za mierne afrodiziakum pre ženy i mužov. Aktivujú sekréciu spermy. Odporúčajú sa k podpore mužnej sily, pre ťažko pracujúcich, pre tehotné a dojčiace ženy (podporujú tvorbu mlieka). Je vraj preukázané, že redukujú riziko vzniku srdcových chorôb a rakoviny. Ovocný cukor dodáva telu rýchlu energiu a zároveň je to veľmi ľahko a rýchlo stráviteľná časť potravy s vysokým obsahom vláknin, vitamínov a minerálov. V organizme pôsobia zásadotvorne.

Datle sa oddávna používajú ako účinný uspávací prostriedok - obsahujú totiž nadpriemerne vysoké množstvo aminokyselín tryptofánu, ktorý sa v tele premieňa na spánkový hormón melatonínu. Ľudoví liečitelia v nomádskych krajinách odporúčajú krátko pred uložením k spánku zjesť pár sladkých datlí. 

V kuchyni

Datlová pasta sa používa v kuchyni ako náhrada klasických sladidiel, vhodná na priamu konzumáciu alebo pečenie. 

Pre zaujímavosť

Podľa výskumu izraelského profesora Michaela Avirama z Rambaa Medical Center pri Izraelovom technologickom inštitúte (Technion) v Haife datle, aj cez svoju veľkú sladkosť, nezvyšujú hladinu cukru v krvi a pomáhajú chrániť proti upchávaniu tepien (ateroskleróza). 


[zdroj]

Datlová pasta BIO FAIRTRADE

  • 10.80€

Viac informácií o obaloch.

  • Dostupnosť: Skladom
Krajina pôvodu
Tunisko
Kvalita
BIO

Priemerná výživová hodnota na 100g

Energetická hodnota [kcal]
304
Tuky [g]
0,5
Sacharidy [g]
65.1
Bielkoviny [g]
1.9
Vláknina [g]
8.2